BRATISLAVA 4. mája (SITA) - Pri mohyle v Ivanke pri Dunaji sa dnes konalo spomienkové stretnutie pri príležitosti 85. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Počas pietneho aktu pod záštitou Ministerstva obrany SR preleteli nad mohylou na počesť generála Štefánika lietadlá vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Na stretnutí bol z trojice najvyšších ústavných činiteľov len premiér Mikuláš Dzurinda. Spolu s ním prišiel aj minister obrany Juraj Liška, zástupcovia diplomatického zboru a vojenskí pridelenci zahraničných ambasád.
Vo svojom prejave vyzdvihol predseda vlády odkaz Štefánikovho diela a prínos jeho aktivít pre Slovensko, ktoré ovplyvňovali celkový rozvoj a smerovanie krajiny. Zároveň uviedol, že odkaz jeho myšlienok a práce sa premieta najmä do dnešných dní, keď Slovensko úspešne zavŕšilo svoje integračné snahy a zakotvilo v demokratickom spoločenstve európskych národov. Je len ťažko možné uveriť, že slovenský národ sa za necelých 100 rokov stal tým, čo mu Milan Rastislav Štefánik vysníval, a o čo celý svoj život usiloval. Sníval o tom, aby jeho zahraniční partneri uznali slovenský národ. Vo svojich poznámkach sa vyznal, že najkrajším dňom jeho života bude deň, keď francúzsky generál vysloví slovo Slovák," zdôraznil v prejave Dzurinda. Pripomenul tiež Štefánikovo životné motto a hlavný odkaz: “Veriť–milovať–pracovať”.
M. R. Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách v rodine evanjelického kňaza. Vyštudoval astronómiu na pražskej Univerzite Karlovej. V roku 1904 odišiel do Paríža. Najväčšie zásluhy Štefánika v astronómii sú v oblasti výskumu slnečnej koróny. Počas 1. svetovej vojny bojoval ako pilot vo francúzskej armáde, kde dosiahol hodnosť brigádneho generála. V roku 1916 sa stal podpredsedom riadiaceho orgánu česko-slovenského zahraničného odboja Česko-slovenskej národnej rady založenej v Paríži. V prvej vláde novej republiky vyhlásenej 28. októbra 1918 zastával post ministra vojny. Zahynul 4. mája 1919 po havárii lietadla pri návrate do vlasti.