BRATISLAVA 4. mája (SITA) - Ústav pamäti národa má ťažkosti pri prístupe do archívov bývalej štátnej bezpečnosti, ktoré zostali na ministerstvách vnútra a obrany v Českej republike. Keďže ústav nemôže nahliadať do archívov špeciálnych zložiek federálneho ministerstva obrany spred roka 1969 - vojenskej kontrarozviedky a archívu spravodajskej správy GŠ, ktoré sú v správe MO ČR, nemôže tak plniť jednu zo svojich zákonných povinností. Preto predseda Správnej rady ÚPN Ján Langoš dnes navštívil ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ktorý mu prisľúbil pomoc.
Kukan totiž v minulosti požiadal ÚPN, aby mohol nahliadnuť do svojich spisov. Tie sú však v ČR a preto dostal zamietavú odpoveď s odkazom na medzivládne dohody. Ako povedal Langoš novinárom, rokovali aj tomto probléme, ale iba ako o príklade. ÚPN ministrovi vyhovieť nevie, lebo má k dispozícii iba číslo spisu, o ktorom nič nevie. "Tento spis, ak existuje, je v ČR v archívoch MV. To môže byť hocičo, my nemáme žiadnu zmienku, aký je to spis, len archívne číslo," povedal Langoš a dodal, že je nehorázne, že občania nemajú možnosť sa k informáciám o sebe dostať. Hovorca MZV Juraj Tomaga pre agentúru SITA dodal, že toto číslo je zverejnené aj na internete v takzvaných Cibulkových zoznamoch.
V súčinnosti s MZV chce preto ÚPN pripraviť materiál na rokovanie vlády, kde sa urobí analýza tohto medzištátneho problému a navrhnú sa riešenia. Podľa Langoša by česká strana mohla byť ochotná o zmene dohôd rokovať, pretože ide o recipročný problém. V Trnave je archív personálnych spisov príslušníkov československej ľudovej armády. "Mám nádej, že sa na medzivládnej úrovni podarí urobiť dohodu, ktorá dnes platné dohody otvorí a umožní občanom oboch krajín oboznámiť sa s písomnosťami, ktoré o nich ŠtB viedla," dodal Langoš.
SITA vydá k správe zvukovú správu.