Bratislava 5. mája (TASR) - Zachovať bezplatné štúdium a zmeniť vládnu reformu vysokého školstva je cieľom demonštrácie Proti d(r)eforme školstva, ktorú dnes v Bratislave zorganizoval štrajkový výbor študentov slovenských vysokých škôl (VŠ).
Účastníci protestného pochodu za vlastnú reformu vysokého školstva sa stretnú o 13.30 h na bratislavskom Námestí SNP, odkiaľ sa presunú na Námestie Slobody pred budovu Úradu vlády SR. Na proteste, ktorý presadzuje osem študentských požiadaviek adresovaných vláde pod názvom Charta študentov, by sa mali podľa organizátorov zúčastniť stovky až tisícky účastníkov. "Je to jedna z posledných šancí ako povedať nie," povedal pre TASR organizátor Michal Feik.
Študenti združení v štrajkovom výbore ďalej žiadajú jednu miliardu na zabezpečenie tohtoročného chodu VŠ, postupné zvyšovanie objemu peňazí zo štátneho rozpočtu pre VŠ na priemernú úroveň krajín OECD a zachovanie súčasnej podoby Študentského pôžičkového fondu. Príspevky na bývanie žiadajú vyplácať plošne, so zohľadnením prospechového a vzdialenostného kritéria. Rozdeľovanie financií pre VŠ by malo podľa nich reflektovať najmä kvalitu školy.
"Sú veci, s ktorými súhlasím - aby sme hľadali spoločné cesty, aby sa zdvihla kvalita vysokoškolského štúdia," povedal pre TASR šéf rezortu školstva Martin Fronc. Akceptuje tiež potrebu navýšiť budúcoročný rozpočet pre VŠ. Na druhej strane, minister trvá na zavedení školného. "Som pripravený iniciovať rokovania, aby sme sa priblížili k návrhu zákona prijateľného aj pre nich," poznamenal na margo zákona o študentských pôžičkách, ktorý by mal čiastočne spoplatniť štúdium a zmeniť systém sociálnych štipendií a pôžičiek.
Protestnú akciu štrajkového výboru podporujú Mladí sociálni demokrati (MSD), ktorí vnímajú požiadavky študentov ako spor o charakter Slovenska. Nesúhlas s vládnou reformou vyjadrila aj Študentská rada VŠ, ktorá vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Petičnú akciu proti vládnemu modelu podporilo podľa predbežných údajov zhruba 20 tisíc študentov.
Naopak, Občiansko-demokratická mládež, Kresťansko-demokratická mládež Slovenska a Nová generácia považujú demonštráciu za neadekvátnu a podporujú zavedenie školného. V tejto súvislosti chcú odštartovať celoslovenskú vysvetľovaciu kampaň k vládou pripravovanej reforme.
Otázku zavedenia školného mala riešiť už novela zákona o VŠ, ktorú schválil parlament v novembri minulého roku. Pôvodný návrh, ktorý počítal s vyberaním poplatkov vo výške 3450 korún za jeden semester, však vládny kabinet v auguste odmietol. Druhý návrh, ktorý sa týkal vyberania školného, sociálnych štipendií a študentských pôžičiek, predstavili ministri školstva a financií 18. novembra 2003. Vládny kabinet ho schválil 10. februára tohto roku. MŠ SR ho však napokon z prvého čítania v parlamente stiahlo. Na základe rokovania Koaličnej rady o tom na mimoriadnom zasadnutí rozhodla v marci vláda. Spoplatnenie vysokého školstva tak Dzurindov kabinet odložil už po druhý raz. Fronc v súčasnosti čaká na politickú podporu, platiť za štúdium sa podľa neho bude najskôr od januára budúceho roku.