Bratislava 5. mája (TASR) - Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zistil predražovanie výstavby novej budovy Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, ktoré súvisí s neustálym odkladaním termínu dokončenia divadla. NKÚ poukázal tiež na viaceré chyby v účtovníctve.
Rozpočtové náklady na technologickú časť sa podľa súhrnného rozpočtu stavby z roku 2002 v porovnaní s rokom 1990 zvýšili 3,3-násobne a náklady na stavebnú časť sa zvýšili 5,5-násobne. Podpredseda NKÚ Igor Malý nevedel vyčísliť, o akú finančnú čiastku spolu ide. "Najzávažnejším problémom je nedostatok finančných prostriedkov, stavba sa predlžuje," povedal Malý pred novinármi. "Ak by boli finančné prostriedky, tak tá stavba je neviem o koľko lacnejšia," dodal.
Novostavba SND sa predražuje aj kvôli zmenám technických noriem, bezpečnostných predpisov, ako i technickým a morálnym zastaraním zariadení. Kvôli tomu sa už muselo vymeniť 15 výťahov v cene takmer 9 miliónov korún. Menilo sa tiež 29 okien za 500 tisíc korún. Týka sa to tiež výmeny elektromotorov, spínačov či káblov.
Veľký problém pri novostavbe divadla spôsobuje podľa Malého tiež skutočnosť, že právne od roku 1998 existujú dvaja dodávatelia stavby. Na prelome rokov 1997 a 1998 ministerstvo kultúry odstúpilo od zmluvy so stavebnou firmou S.,s.r.o. Bratislava. Novým dodávateľom sa stala firma S.B., a.s. Bratislava. Pôvodný dodávateľ sa tým cítil byť dotknutý a na súd podal žalobu. Súd v roku 2002 rozhodol, že odstúpenie od zmluvy je neplatné. Firma si následne uplatnila u investora - Správy kultúrnych zariadení finančné nároky vo výške takmer 70 miliónov korún špecifikované ako nájomné za užívanie zariadení staveniska, ako priame škody a tiež náhradu ušlého zisku.
Momentálne spor ešte nie je vyriešený a čaká sa na prípadné mimosúdne vysporiadanie, povedal Malý. Problémom podľa neho je, kto bude stavbu odovzdávať, a kde sa bude robiť reklamačné konanie.
Ďalšie výhrady NKÚ smerujú k účtovníctvu a porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách.
Porovnaním výšky preinvestovaných finančných prostriedkov na novostavbe za roky 1993 až 2003 podľa údajov z účtovníctva troch investorov a z údajov delimitačných protokolov sa zistil rozdiel vo výške 9,2 milióna korún. V jednom prípade bola deklarovaná preinvestovaná čiastka vo výške 3 422 600 000 korún a v druhom 3 431 830 000 korún. Z tohto podľa Malého vyplýva, že účtovníctvo počas výstavby sa neviedlo úplne preukazne a správne tak, aby verne zobrazovalo skutočnosti, ktoré boli jeho predmetom.
NKÚ zistil tiež účtovnú chybu, keď do roku 1996 neboli zúčtované poskytnuté preddavky vo výške 925 miliónov korún. V tejto súvislosti už bolo podľa Malého podaných niekoľko trestných oznámení, nie však NKÚ. Podal ich rezort kultúry a predchádzajúci investori. "Možnože k niektorým našim zisteniam sa ešte vrátime po ich analýze a rozhodneme o podaní trestného oznámenia," dodal.
Ďalší problém sa týka preddavku vo výške 21 miliónov korún, ktoré MK vyplatilo v roku 1998 firme H.-s, a.s. Bratislava. Predmetom zmluvy mala byť dodávka a montáž stravovacích a reštauračných zariadení. Avšak dodávka sa do konca minulého roka neuskutočnila. Vymáhanie preddavku súdnou cestou je podľa Malého veľmi problematické, pretože uznesením súdu bol voči tejto spoločnosti zamietnutý návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku. Firma čaká na výmaz z obchodného registra a je de facto zrušená.
MK porušilo zákon o rozpočtových pravidlách, keď v zmluve o dielo dohodlo s dodávateľom spôsob kalkulácie cien priebežnou aktualizáciou a dohadovaním výšky najmä nepriamych nákladov a zisku, čím umožnil zvyšovať náklady počas výstavby.
Viaceré nedostatky sa zistili aj pri kontrole stavebných denníkov. Správa kultúrnych zariadení nezabezpečila maximálnu hospodárnosť a efektívnosť použitia prostriedkov štátneho rozpočtu, keď v rokoch 2001 a 2002 uhradila sumu 5,5 milióna korún za autorský dozor, ktorý však nebol zaznamenaný v žiadnom stavebnom denníku, a do ktorého boli zahrnuté aj výdavky zhotovovania projektovej dokumentácie.
SND a MK ďalej v roku 1998 uhradili čiastku viac ako 2 milióny korún za duplicitné vyhotovenie projektovej dokumentácie v digitálnej podobe, pričom investor MK prebral a uhradil nedokončený predmet plnenia - spracovanie vykonávacieho projektu stavebnej časti v systéme počítačovej grafiky, avšak prevzatý materiál je doteraz nevyužiteľný. Použitý počítačový softvér a záznamový nosič neumožňuje prehliadanie a upravovanie na bežných počítačoch.
NKÚ ďalej zistil, že pri zmenách investorov novostavby v roku 1996 a v roku 2000 sa nevykonala inventarizácia majetku a záväzkov, čoho dôsledkom sa kontrolou zistili rozdiely vo výške preinvestovaných finančných prostriedkov.