BRATISLAVA 5. mája (SITA) - Proti zavedeniu poplatkov za vysokoškolské štúdium prišlo dnes na bratislavské Námestie SNP štrajkovať približne šesťsto študentov. Protestovali proti reforme, ktorú chce zaviesť minister školstva Martin Fronc. "Reforma Fronca začiatok konca!", privítali transparentom šéfa rezortu. Ten deklaruje, že chce s vysokoškolákmi rokovať o pripravovanej reforme, avšak len s oficiálnymi zástupcami, čiže so Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ). Študenti na námestí ho počúvať nechceli. Skandovali svoje heslá, okrem iného aj to, že "platiť nebudú." Na záver ministra vyzvali, aby odstúpil zo svojej funkcie.
Ako konštatoval Fronc pred novinármi, piskot a štrajky patria k životu politika. "Pokladal som za povinnosť ísť aj tam, kde ma nečaká nič príjemné," dodal Fronc. Na Námestie SNP prišiel prezentovať svoje stanovisko a je ochotný hľadať so študentmi spoločné riešenie. "Štrajky však nevedú k riešeniam. K nim vedú rokovania," vyhlásil minister. Zároveň dodal, že kedy bude opäť predložený vláde zákon o študentských pôžičkách zavádzajúci poplatky, závisí hlavne od podpory koaličných partnerov. Je podľa neho otázne teraz hovoriť, kedy sa tak stane.
Protest proti d(r)eforme školstva zorganizoval štrajkový výbor študentov podľa koordinátora Karola Klobušického aj preto, aby zistili podporu svojich krokov medzi študentmi. Relevantná účasť pre túto podporu je podľa neho 500 študentov. Ako dodal, najskôr bolo dôležité zistiť názor vysokoškolákov a až potom sa pokúsiť o rokovanie s ministrom. Zároveň dodal, že je nemorálne od vlády v súčasnosti žiadať poplatky od študentov, keď kabinet si neplní svoje programové vyhlásenie a vyhodil zbytočné financie na vojnu v Iraku, či pri privatizácii. Kabinet sa totiž zaviazal financovať vysoké školstvo do roku 2006 čiastkou 1,33 percenta HDP. K tomuto cieľu sa však podľa štrajkujúcich vysokoškolákov nepribližuje.
Aj preto sa z Námestia SNP presunuli pred Úrad vlády SR. Pre premiéra Mikuláša Dzurindu mali pripravený otvorený list, v ktorom žiadajú vládu o zachovanie bezplatného štúdia, ako aj o bezodkladné vyčlenenie 1 miliardy pre vysoké školy. Sú tiež za zavedenie systému prerozdeľovania financií, ktorý viac reflektuje kvalitu školy ako počet študentov. Jednou z ich požiadaviek je tiež sfunkčnenie spätnej väzby a hodnotenia kvality výučby študentmi.