BRATISLAVA 5. mája (SITA) - Vláda súhlasila s prísnejšou kontrolou verejných funkcionárov vrátane samosprávy a verejnoprávnych médií, zverejňovaním ich majetkových priznaní na internetovej stránke Národnej rady a zákazom dva roky po odchode z funkcie spolupracovať s firmou, ktorej pridelili zákazku alebo licenciu. Ministri dnes jednomyseľne podporili nový ústavný zákon o konflikte záujmov, ktorý predložili poslanci koalície a HZDS po tom, ako minister Lipšic stiahol z parlamentu svoj návrh. Zároveň súhlasili s tým, aby rokovania príslušného parlamentného výboru, posudzujúce majetkové priznania a prípadný konflikt záujmov, nemohli byť tajné. Parlament o týchto zmenách rozhodne už na májovej
Vláda chce, aby sa o porušení zákona rozhodovalo už nadpolovičnou väčšinou, a nie až troma pätinami hlasov ako navrhujú poslanci. Na internete by mali svoje majetkové priznania zverejňovať aj starostovia a poslanci samosprávy. Verejní funkcionári by museli podať majetkové priznanie Národnej rade ešte rok po odchode z funkcie. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic verí, že zákon prejde vo vládou navrhovanej prísnejšej podobe. "Ak majú občania bojovať s korupciou, musia začať politici," povedal po rokovaní vlády. Ak by zákon neprešiel, bude sa naďalej usilovať o podobnú úpravu konfliktu záujmov.
Ak Národná rada SR prijme nový ústavný zákon a verejní činitelia uprednostnia osobný záujem pred všeobecným, hrozí im, že o svoju funkciu alebo mandát prídu alebo zaplatia pokutu až do výšky ročného platu. Parlamentu budú odovzdávať majetkové priznania aj manželky a deti verejných funkcionárov, tie sa však nebudú zverejňovať.
Pod zákon majú spadať: prezident, poslanci NR SR, členovia vlády, šéfovia ústredných orgánov štátnej správy, sudcovia ústavného súdu, predseda a podpredseda Najvyššieho súdu, členovia Súdnej rady, generálny prokurátor, ombudsman, predseda a podpredseda NKÚ, náčelník armády, riaditeľ SIS, členovia Bankovej rady NBS. Okrem nich mu budú podliehať aj poslanci a šéfovia mestských zastupiteľstiev aj vyšších územných celkov, rektori štátnych vysokých škôl, predseda a podpredseda úradu na ochranu osobných údajov, vedenie STV a SRo ako aj členovia ich rád, štatutárny orgán sociálnej a všeobecnej zdravotnej poisťovne, generálny riaditeľ TASR, licenčná rada, regulačná rada, šéf telekomunikačného aj poštového úradu a riaditelia štátnych podnikov a zástupcovia štátu v ich dozorných radách.
es;jj;zd