BRATISLAVA 1. novembra (SITA) – Dnes cirkev slávi sviatok Všetkých svätých, ktorý je v Slovenskej republike dňom pracovného pokoja. Naň v utorok nadviaže sviatok Pamiatky zosnulých - ľudovo nazývaný dušičky. Počiatok sviatku Všetkých svätých sia
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ha do 4. storočia. Vo východnej cirkvi svätý Efrém Sýrsky a svätý Ján Zlatoústy píšu o sviatku všetkých svätých mučeníkov, ktorý sa slávil 13. mája. V západnej cirkvi bol tento sviatok známy od 7. storočia. Zaviedol ho pápež Bonifác IV. ako výročie posviacky rímskeho Panteónu na počesť Panny Márie a všetkých svätých. Pápež Gregor III. v roku 731 nariadil slávenie Všetkých svätých v Ríme každý rok 1. novembra a pápež Gregor IV. o sto rokov neskôr ho rozšíril na celú cirkev. Veriaci si v tento deň pripomínajú aj svätých, ktorí nemajú miesto v kalendári alebo nie sú oficiálne vyhlásení za svätých.
Z tohto sviatku sa vyvinula aj spomienka na zomrelých, ktorá žila v cirkvi od jej vzniku, ale až opát Odilo v benediktínskom kláštore Cluny v roku 998 nariadil večer 1. novembra vyzváňať a spievať žalmy za mŕtvych a na druhý deň slúžiť veľkú zádušnú omšu. Tento zvyk sa čoskoro rozšíril po celej západnej cirkvi. Na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva sa na cintorínoch zapaľujú sviečky.
Na Slovensku siaha úcta k mŕtvym až k našim praslovanským predkom. Podľa ich predstáv sa duše zomrelých naďalej zúčastňovali na udalostiach svojho rodu, ktorý si ich mal uctievať primeranými obradmi. Z oravskej doliny existujú údaje, že sa na cintorínoch v noci z 1. na 2. novembra umiestňovali dokonca jedlá a nápoje pre “dušičky” ako pozornosť pre ne alebo ako pokrm pre chudobných a tých, čo sa za ne modlili.