BRATISLAVA 6. mája (SITA) - Z dvadsiatich štyroch geneticky modifikovaných organizmov (GMO), ktorých dovoz alebo pestovanie je povolené v Európskej únii (EÚ) a od 1. mája aj u nás, sa na Slovensku pravdepodobne uplatní len jeden druh kukurice. Predpokladá to riaditeľ odboru biologickej bezpečnosti ministerstva životného prostredia (MŽP) Igor Ferenčík. Reagoval tak aj na negatívny ohlas niektorých environmentálnych mimovládnych organizácií, podľa ktorých môže byť používanie GMO škodlivé. "Samozrejme, dá sa to zneužiť, napríklad na biologické zbrane," pripustil Ferenčík. Hneď na to však dodal, že práve preto sú GMO pod prísnou celosvetovou kontrolou. "Ak by tam niečo, čo len niečo bolo škodlivé, tak sa to hneď vyradí," konštatoval.
Spomínaný typ geneticky modifikovanej kukurice by mal byť odolný voči herbicídu, ktorý dokáže vyhubiť všetku burinu a neostáva v pôde. Upravená kukurica však prežije. Mohlo by to spôsobiť aj zlacnenie kukurice u nás, odhadol Ferenčík. Na zozname povolených GMO v EÚ sa nachádzajú plodiny, ktoré sa u nás vôbec nepestujú, napríklad kvaka alebo cigorka. Do úvahy prichádzajú ešte geneticky modifikované vakcíny proti chorobám u hospodárskych zvierat alebo repka olejná.
Genetické modifikácie sa používajú aj v medicíne, je to napríklad humánny inzulín, ktorého poradie aminokyselín je identické s ľudským. Ďalej sa GMO využíva aj na rastový hormón alebo pri génovej terapii.
SITA vydá k správe zvukovú správu.