Liptovský Mikuláš 1. novembra (TASR) - Pozostalí vojakov, ktorí padli v druhej svetovej vojne pri oslobodzovaní regiónu Liptova, sa môžu po prvý raz v polstoročnej histórii vojnového cintorína na Háji pri Liptovskom Mikuláši pomodliť pri približne tri metre vysokom drevenom kríži. Pri príležitosti Pamiatky zosnulých ho tam dal osadiť Mestský úrad v Liptovskom Mikuláši. Podľa slov jeho hovorcu Mikuláša Konečného, osadením kríža na vojnovom cintoríne sa snažili napraviť chybu z minulého režimu. Totiž pozostalí navštevujúci tento cintorín nemali plnohodnotné miesto pre modlitby za duše pochovaných vojakov.
Liptovskomikulášsky vojnový cintorín s pamätníkom sa nachádza na miestach druhých najtvrdších bojov na území bývalého Československa. Myšlienka jeho vybudovania sa zrodila v roku 1947 a v lete 1950 sa rozhodlo, že miestom výstavby bude výšina Háj pri Liptovskom Mikuláši. V novembri 1950 exhumovali v regióne Liptova 1325 telesné pozostatky 1325 vojakov a z okresu Dolný Kubín sem previezli 36 padlých príslušníkov I. československého armádneho zboru. V roku 1970 exhumovali vo Važci pozostatky pplk. In memoriam Ludvíka Engla a v roku 1973 šesť partizánov z cintorína z Palúdzky a aj tých pochovali na vojnový cintorín v Liptovskom Mikuláši. V súčasnosti tam spočíva 1368 padlých v bojoch.
Pietne miesto Háj (nadmorská výška 747 m) budovali postupne od roku 1951. Verejnosti ho odovzdali 9. mája 1961. Autormi celého areálu sú Ing. arch. Ladislav Bauer a Ing. arch. Aladár Búzik spolu s akad. sochármi Alfonzom Gromom a Miroslavom Ksandrom.