Brusel 7. mája (TASR) Žiadny z členských štátov Európskej únie do dnešného poludnia nevzniesol námietky voči slovenskému kandidátovi na post člena Dvora audítorov EÚ Júliusa Molnára, ktorého nomináciu tak Rada EÚ schválila napriek tomu, že Európsky parlament ju v stredu odmietol.
Ako informovali diplomatické zdroje, žiadny z 25 členských štátov neposlal do 12.00 h do Rady EÚ písomné výhrady voči Molnárovi. Krajiny únie tak nevypočuli názor EP, ktorý slovenského kandidáta na post euroaudítora odmietol, pretože sa mu zdali po aprílovom pohovore nedostatočné jeho odborné znalosti a skúsenosti z oblasti auditu a finančnej kontroly.
Za "veľkú hanbu" označil postoj členských štátov holandský poslanec EP Michiel van Hulten, ktorý ich vyzýval, aby Molnára odmietli. "Bol veľmi slabý na híringu, najslabší z desiatich kandidátov. Je to veľmi zlý začiatok pre rozšírený dvor audítorov, ktorý bude mať vo svojich radoch parlamentom jasne odmietnutého člena," povedal dnes van Hulten TASR.
EP bude podľa neho Molnárovo počínanie vo funkcii "veľmi kriticky sledovať" a čakať, či sa mu podarí vyvrátiť názor, že nemá dostatočné odborné predpoklady pre prácu v dvore audítorov. Postoj slovenskej vlády, ktorá Molnárovu kandidatúru nestiahla po odmietavom stanovisku EP, ako to urobil Cyprus, považuje van Hulten za "obrovskú chybu a neúctu" k názoru europarlamentu.
Van Hulten pred vypršaním dnešného termínu tichej procedúry v Rade EÚ vyzval členské krajiny, aby Molnára odmietli a neignorovali názor europarlamentu. Plénum EP vyjadrilo negatívny postoj k Molnárovej nominácii v stredu v Štrasburgu pomerom hlasov 429 ku 74. Názor parlamentu je však len poradný, konečné rozhodnutie bolo v rukách členských štátov.
Európsky dvor audítorov kontroluje finančné záležitosti únie, plnenie rozpočtu, preskúmava účtovníctvo či správnosť všetkých finančných operácií. Každá krajina EÚ v ňom má jedného člena so šesťročným mandátom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh