Bratislava 1. novembra (TASR) - Politické strany majú rôzne názory na spoplatnenie externého vysokoškolského štúdia, o ktorom rozhodla v stredu vláda schválením vysokoškolského zákona. Konečné slovo pri riešení tejto otázky bude mať Národná rada SR.
Strana demokratickej ľavice podá pri prerokúvaní zákona parlamentom pozmeňujúci návrh, ktorým by sa mala zabezpečiť rovnosť šancí a bezplatnosť externej formy štúdia. Predseda ľavičiarov Jozef Migaš vyjadril počudovanie nad hlasovaním tých ministrov, ktorí podľa neho v rozpore s vlastným programovým vyhlásením súhlasili so zavedením plateného externého štúdia.
Nespokojnosť s rozhodnutím vlády vyjadril aj štátny tajomník Ministerstva školstva SR Martin Fronc z Kresťanskodemokratického hnutia. Zdôraznil, že kresťanskí demokrati presadzovali celoplošné zavedenie poplatkov s efektívnym fungovaním študentského pôžičkového a štipendijného fondu. "Keďže už na koaličnej rade sa rozhodlo, že sa štúdium celoplošne nespoplatní, KDH požadovalo, aby sa neplatilo ani za jeho externú formu," povedal Fronc pre TASR. Poslanci hnutia budú podľa neho aj v parlamente presadzovať bezplatnú externú formu vysokoškolského štúdia.
Predseda DS Ľudovít Kaník si myslí, že spoplatnenie externého štúdia výrazne nezlepší situáciu vysokých škôl a považuje ho za "malý krok vpred". Nazdáva sa, že nová realita presvedčí politikov, že je nevyhnutné celoplošné spoplatnenie štúdia na vysokých školách.
Spoplatnenie externého štúdia by podľa podpredsedu Hnutia za demokratické Slovensko Jozefa Božika mohlo byť nástrojom k istej motivácii študentov. "Na druhej strane, považujem za neadekvátne používať takýto nástroj na riešenie zlej hospodárskej situácie, ktorú nielen v školstve, ale aj iných odvetviach, spôsobila táto vláda," povedal Božik pre TASR. Dodal, že o postoji HZDS k tejto otázke rozhodne v najbližšom čase grémium strany.
*mh rč
NNNN