Ilava 8. mája (TASR) - Na múre väznice v Ilave odhalili dnes pamätnú tabuľu na pamiatku ľuďom, ktorých komunistický režim nespravodlivo a protiprávne väznil v rokoch 1948 až 1989.
Podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica je podobná pamätná tabuľa umiestnená aj na väznici v Leopoldove. Obe tieto zariadenia boli totiž v minulosti neslávne známe väznením odporcov režimu.
Lipšic povedal, že tabuľa by mala pripomínať zločinný systém, ktorý na Slovensku vládol 40 rokov. "Mala by byť mementom pre budúcnosť, že akýkoľvek systém, ktorý síce môže mať rôzne motívy, pokiaľ potláča základné ľudské práva, je systémom zločinným," uviedol. Podľa ministra sa vláda snaží napraviť krivdy, ktoré boli spôsobené minulým režimom. "Aj keď rehabilitácie sú vždy možné len čiastočne, je našou morálnou povinnosťou poskytnúť aj takéto čiastočné odškodnenie," konštatoval Lipšic.
Podľa podpredsedu Zväzu protikomunistického odboja Antona Malackého neexistuje presné číslo, koľko politických väzňov si odpykávalo tresty v ilavskej väznici. "Nie sú o tom kompletné spisy a zápisy, lebo ešte nie sú odhalené všetky možnosti, kde by sme sa dozvedeli, koľko takých prípadov bolo. Rehabilitovaných bolo 72 tisíc osôb, z nich určite jedna tretina prešla ilavskou väznicou," povedal Malacký. On sám sedel v ilavskej väznici dva mesiace, a potom ho previezli do uránových baní v Jáchymove. "V roku 1952 ako 20-ročný som bol odsúdený na osem rokov," dodal. Obvinili ho z protištátnej činnosti, tlačenia letákov a zhotovenia vysielačky.