Bratislava 9. mája (TASR) - Minister školstva Martin Fronc je rozhodnutý predstúpiť pred poslancov Národnej rady SR s návrhom čiastočného spoplatnenia vysokoškolského štúdia až vtedy, keď bude mať náležitú podporu. Tú bude hľadať u nezávislých a opozičných poslancov Národnej rady SR.
"Keď budem mať isté záruky, že novela bude mať podporu i v parlamente, predložím ju do pléna," povedal pre TASR na margo novely zákona o študentských pôžičkách, ktorá zavádza školné a mení systém poskytovania študentských pôžičiek a sociálnych štipendií.
Fronc je presvedčený, že návrh čiastočného spoplatnenia štúdia podporia všetci koaliční partneri, tak ako ho na rokovaní vlády podporili ministri vládnej koalície. "Vzhľadom na súčasné pomery v parlamente treba mať ďalšie hlasy, to znamená, že budem rokovať so Slobodným fórom a opozičnými poslancami," dodal. Minister je pripravený rokovať o definitívnej podobe novely aj so Študentskou radou vysokých škôl, ktorá je oficiálnym reprezentantom študentov.
Šéf rezortu školstva očakáva, že vysokoškoláci budú za štúdium platiť najskôr od januára 2005. "Netvrdím však, že to bude k tomuto dátumu," upozornil minister, ktorému spoplatnenie odložili už dvakrát.
Nezávislí poslanci zo Slobodného fóra podmieňujú podporu novely navýšením peňazí pre vysoké školstvo. "Odmietame použitie 500 miliónov Sk pôvodne určených na internáty, na sociálne štipendiá," reagovala pre TASR Ľubica Navrátilová zo Slobodného fóra, podľa ktorej treba hľadať iné zdroje. "Takýmto spôsobom sa do školstva viac peňazí nedostane," dodala.
Záporný postoj k vládnej reforme má aj Klub nezávislých poslancov (Ľudová únia). "Spôsob, akým chce minister zaplátať diery, je nehumánny," myslí si podpredsedníčka Ľudovej únie Oľga Keltošová. Novela zákona o študentských pôžičkách podľa nej supluje dlhy, ktoré má štátny rozpočet voči vysokému školstvu. "Neočakávam inú ako negatívnu reakciu," dodala v súvislosti s postojom poslaneckého klubu.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič je presvedčený, že minister pre svoj návrh nenájde podporu u poslancov tejto politickej strany. "Spoplatnenie vysokoškolského štúdia odmietame v celom rozsahu, keďže vysokoškolské vzdelanie je najdôležitejšou investíciou štátu," myslí si Čaplovič, podľa ktorého ešte nedozrela doba na zavedenie školného.
"Ak parlament schváli spoplatnenie vysokoškolského štúdia, ĽS-HZDS dá podanie na Ústavný súd SR," povedal na margo vládnej reformy poslanec za ĽS-HZDS Dušan Jarjabek. Vládou navrhovaný model sociálnych štipendií a študentských pôžičiek považuje za "holuba na streche".
Odmietavý postoj k Froncovej novele majú aj komunisti. "Spoplatnenie vzdelania je nevysvetliteľné a minister u nás nenájde podporu," povedala pre TASR podpredsedníčka KSS Dagmar Bollová.
Otázku zavedenia školného mala riešiť už novela zákona o VŠ, ktorú schválil parlament v novembri minulého roku. Pôvodný návrh, ktorý počítal s vyberaním poplatkov vo výške 3450 korún za jeden semester, však vládny kabinet v auguste odmietol. Druhý návrh, ktorý sa týkal vyberania školného, sociálnych štipendií a študentských pôžičiek, predstavili ministri školstva a financií 18. novembra 2003. Vládny kabinet ho schválil 10. februára tohto roku. MŠ SR ho však napokon z prvého čítania v parlamente stiahlo. Na základe rokovania Koaličnej rady o tom na mimoriadnom zasadnutí rozhodla v marci vláda. Spoplatnenie vysokého školstva tak Dzurindov kabinet odložil už po druhý raz. Fronc v súčasnosti čaká na politickú podporu, platiť za štúdium sa podľa neho bude najskôr od januára budúceho roku.
ms som