Bratislava 9. mája (TASR) - Od budúceho roku sa budú musieť Slováci podrobiť snímaniu tváre, podpisu a odtlačkom prstov kvôli vydaniu europasu. V opačnom prípade im nebude vydaný nový cestovný doklad.
V návrhu novely zákona o cestovných dokladoch ďalej Ministerstvo vnútra SR navrhuje zmenu, podľa ktorej môže byť občan držiteľom iba jedného platného cestovného pasu. Ak ho odovzdá na zastupiteľský úrad iného štátu kvôli udeleniu víz, je možné vydať druhý cestovný pas s platnosťou na jeden rok.
Ďalšou zmenou je povinnosť mať vlastný cestovný doklad pre občanov mladších ako 15 rokov, bez možnosti ich zápisu do pasu rodiča. Táto zmena vyplýva z Bruselskej deklarácie o zamedzení pašovania detí, kde sa uvádza špeciálne odporúčanie pre predchádzanie obchodu s deťmi, podľa ktorého má mať každé dieťa staršie ako päť rokov vlastný cestovný doklad. Predkladaný návrh novely zákona ide dokonca ešte ďalej a ustanovuje povinnosť mať vlastný cestovný pas aj pre deti mladšie ako päť rokov z dôvodu, že považuje za nevyhnutné zabezpečiť ochranu spojenú so zavedením biometrických údajov do cestovného dokladu aj pre občanov tejto vekovej kategórie.
Zavedenie biometrických znakov do cestovných dokladov umožní jednoznačne stotožniť držiteľa pasu s osobnými údajmi v cestovnom doklade alebo v centrálnom registri obyvateľstva, čím sa zabezpečí zvýšená ochrana občanov pred páchaním trestných činov pod cudzou identitou. Najúčinnejším biometrickým prvkom na jednoznačnú identifikáciu osoby sa javia odtlačky ukazovákov oboch rúk. Príslušné útvary určené na príjem žiadostí budú vybavené skenermi odtlačkov prstov. Občan priloží ukazovák ruky na skener a nasnímané odtlačky budú uložené v centrálnej databáze cestovných dokladov. V centrálnej databáze bude možné po zadaní čísla cestovného dokladu porovnať odtlačky dvoch ukazovákov s odtlačkami podozrivej osoby a tým jednoznačne zistiť identitu zadržanej osoby.
Zavedenie odtlačkov prstov alebo iných biometrických údajov do pasov je v súčasnosti aj prioritou medzinárodného boja proti terorizmu a podľa Vlasteneckého zákona USA - Patriot Act: October 2004 nebude možné cestovať do USA bez dokladov, v ktorých nie je zavedená biometria.
Do nových europasov sa nebude nalepovať fotografia držiteľa dokladu, ale jeho podoba, zapísaná personalizačným zariadením priamo do materiálu dátovej strany dokladu. Rovnako sa nebude občan podpisovať do cestovného dokladu priamo vlastnoručne, ale jeho podpis bude vyhotovený personalizačným zariadením. Občan sa podpíše na žiadosť o vydanie cestovného dokladu a tento podpis bude v personalizačnom centre nasnímaný a prenesený do dokladu.
Výnimka, ktorá by umožňovala nevyžadovať od žiadateľa podpis, sa týka občanov mladších ako 15 rokov, ktorí ešte nezačali školskú dochádzku a teda nevedia písať a občanov, u ktorých získanie podpisu by bolo spojené s neprimeranými ťažkosťami, napríklad pri telesnom postihnutí horných končatín.
Ministerstvo vnútra predpokladá, že náklady na vydávanie europasov sa vyšplhajú na 2,7 miliardy korún pre roky 2004 až 2008.