BRATISLAVA 9. mája (SITA) - Podľa poslanca Aliancie nového občana (ANO) Jirka Malchárka je nevyhnutné inštitút tripartity reformovať. Úplné zrušenie zákona o tripartite však podľa neho nie je „témou dnešného dňa“. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike Malchárek zdôraznil, že sociálny dialóg by nemal byť vynútený a odbory by mali prestať traumatizovať spoločnosť. „Neočakávajme od sociálneho dialógu pozitívny výstup pre všetky zúčastnené strany,“ poznamenal. Podľa Malchárka je vylúčené, aby sa odbory identifikovali s jednou politickou stranou, tak ako sa to deje v prípade Konfederácie odborových zväzov (KOZ) a Smer-u. Za chybu označil aj politické angažovanie sa odborov v minulosti, napríklad v boji s mečiarizmom. „Boli tak trochu zneužité,“ povedal Malchárek.
Podľa prezidenta KOZ Ivana Saktora spolupráca so stranou Smer nie je v rozpore s deklarovanou apolitickosťou odborov. „To, že favorizujeme Smer, je úplne logické, pretože Smer je silná opozičná strana," skonštatoval Saktor. Súčasne dodal, že pri presadzovaní svojich záujmov sa budú snažiť spolupracovať aj s ostatnými opozičnými stranami a tiež s niektorými poslancami koalície.
Komunistická strana Slovenska (KSS) nemieni tolerovať, že naši ženisti pôsobia v Iraku bez mandátu OSN a bude trvať na ich stiahnutí, vyhlásil v relácii poslanec strany Vladimír Ďaďo. Zložitá bezpečnostná situácia v Iraku podľa neho znemožňuje, aby naša jednotka realizovala svoje poslanie. „Sú tam, tvrdo to je povedané, na dovolenke,“ povedal Ďaďo.
Nezávislý poslanec Jozef Banáš upozornil, že rozhodnutie niektorých krajín o stiahnutí svojich vojsk z Iraku, ktorými argumentuje opozícia, súvisí viac s ich domácou politickou scénou ako so situáciou v Iraku. Podľa Banáša by rozhodnutie o stiahnutí našich vojakov bolo nezodpovedné vo vzťahu k irackému ľudu a celému regiónu, ktorému hrozí destabilizácia.