vý volebný systém do budúcich vyšších územných celkov (VÚC). V relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to dnes povedal expert SMK na reformu József Kvarda. Domnieva sa však, že väčšinový systém nie je spravodlivý pre národnostné menšiny, aj preto jeho strana presadzuje systém pomerného zastúpenia vo VÚC.
Podľa Kvardu je prijateľné rozdelenie krajiny na 12 VÚC, ak bude vhodne vyriešené južné územie Slovenska, prípadne 12 plus jeden región na juhu. Nie je pravda, že by SMK chcela riešiť túto oblasť na etnickom princípe, konštatoval.
Expert Slovenskej demokratickej koalície na reformu verejnej správy Milan Hort zastáva názor, že dôležitejšie ako územnosprávne členenie je odovzdanie kompetencií samospráve. V rámci štátnej správy by malo ostať to, čo "štát robí štátom", konkrétne vojenská správa, hasiči, kataster, pozemkový a lesný úrad, obchodná inšpekcia, štátna služba, úrad životného prostredia, školský úrad, zdravotný úrad a úrad ochrany pamiatok. Potrebu prijatia nového územnosprávneho členenia odôvodnil Hort aj rozvojom najzaostalejších regiónov - podľa neho totiž vznikli v rámci súčasného usporiadania "hladové doliny" práve v oblastiach, ktoré štát finančne podporoval, avšak rozvojové investície končili v bezprostrednom okolí niekoľkých veľkých centier.
Podľa vicepremiéra Ľubomíra Fogaša bolo možné administratívne členenie krajiny postaviť i na troch alebo ôsmich krajoch. V prípade, že by súčasných osem krajov kopírovalo osem nových VÚC, náklady na reformu by boli oveľa nižšie. Predstavovali by totiž vyše 470 miliónov korún, na rozdiel od takmer troch miliárd, ktoré si vyžiada model 12 plus 12, uviedol Fogaš. Poznamenal, že vytvorenie špecializovanej štátnej správy namiesto dnešných okresných úradov neznamená decentralizáciu, pretože každý minister bude svoju špecializovanú štátnu správu riadiť z bratislavského centra.
Slovenská národná strana od začiatku podporovala variant tri plus jeden VÚC, povedal jej poslanec v Národnej rade SR Jozef Prokeš. Podľa neho je totiž optimálny počet obyvateľov v jednom celku približne 1,5 milióna, aby bol VÚC dostatočne veľký a dokázal vyrovnávať ekonomické nerovnosti v rámci svojho územia. V prípade vytvorenia tzv. komárňanskej župy z južných slovenských okresov by jedna časť krajiny profitovala na úkor zvyšku, povedal poslanec.