Zhodli sa dnes na tom poslanci Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, šport, mládež, kultúru a médiá. Ministrovi financií Ivanovi Miklošovi odporučili, aby v spolupráci s ministrom školstva Martinom Froncom výrazne navýšil prostriedky určené na dokončenie reformy vysokého školstva, na jeho rozvoj a podporu vedy a výskumu so zreteľom na štandardy Európskej únie (EÚ).
Vo východiskách štátneho rozpočtu na rok 2005 je vysokým školám pridelených 500 miliónov korún, poslanci teda navrhujú, aby sa ich rozpočet navýšil o 900 miliónov. Rovnako odporučili ministrovi Miklošovi, aby sumu pre regionálne školstvo zdvihol o 2,8 miliardy.
Uznesenia s uvedenými odporúčaniami predložia k správam o priebehu reformy vysokého školstva na Slovensku a jej dopadoch na študentov vysokých škôl a o stave a úrovni výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach v SR v školskom roku 2002/2003. Materiálmi by sa malo plénum zaoberať na schôdzi, ktorá sa dnes začína.
V prípade správy o vysokých školách členovia výboru zhodne konštatovali, že ide o komplexný východiskový materiál pre školskú reformu. Ministrovi Froncovi však adresovali viacero otázok týkajúcich sa platov vysokoškolských pedagógov, množstva univerzít či vyberania poplatkov za externé štúdium. Naposledy spomínaný problém označil Fronc za jeden z najzávažnejších v oblasti vysokého školstva. V správe sa konštatuje, že vyberanie poplatkov ohrozuje jeden zo základov slovenského vysokého školstva, ktorým je hodnota diplomu.
Minister pred členmi výboru priznal, že na Slovensku je priveľa univerzít, ktoré ale môžu zaniknúť len zrušením zákona, pričom vyjadril obavu, že by tento spôsob nebol priechodný. Podľa jeho slov už dvakrát ponúkal rektorom špeciálnu finančnú dotáciu, keby dospeli k dohode o zlúčení niektorých škôl. Asi som neponúkal dosť, uviedol Fronc. K rozdielom v platoch a spôsobe odmeňovania pedagógov dodal, že je to výlučne v rukách vedenia školy. ad som