BRATISLAVA 11. mája (SITA) – Parlamentný školský výbor dnes schválil a odporučil parlamentu vziať na vedomie správu o priebehu a dopadoch reformy vysokého školstva z dielne ministerstva školstva. Členovia výboru sa zároveň zhodli, že ide o komplexný analytický materiál, ktorý odpovedá na otázky poslancov vznesené v marci tohto roku v pléne. Vtedy sa NR SR uzniesla, aby ministerstvo školstva v súvislosti s pripravovaným zavedením spoplatnenia vysokoškolského štúdia takúto dopadovú štúdiu pripravil.
V súvislosti s poplatkami sa snažil minister školstva Martin Fronc výbor presvedčiť, že ich zavedenie je nevyhnutné. Na otázku poslanca Gustáva Krajčiho (Klub nezávislých poslancov), kedy zákon k poplatkom opäť predloží vláde a následne do parlamentu, Fronc odpovedal, že až keď si bude istý podporou v parlamente. Minister novinárom uviedol, že podporu pre spoplatnenie bude hľadať nielen medzi nezávislými poslancami, ale aj členmi Slobodného fóra. Predpokladá, že zákon by mohol byť účinný od januára budúceho roka.
Šéf rezortu sa však dnes nezhodol s poslancami na tom, že najvážnejším problémom slovenského vysokého školstva je vyberanie poplatkov od externých študentov. To podľa neho ohrozuje kvalitu udeľovaných vysokoškolských diplomov. Predseda výboru Ferdinand Devínsky však upozorňuje na podfinancovanie vysokých škôl ako aj na problém veľkých rozdielov v ohodnoteniach pedagogických zamestnancov. Minister to ako problém nevníma. Zdôrazňuje, že ohodnotenie pedagógov aj nepedagógov je plne v rukách vysokých škôl. Naopak je to podľa neho dobrý nástroj konkurencieschopnosti škôl, aby dokázali prilákať kvalitných profesorov na vyššie platy.
V súvislosti so správou o reforme vysokého školstva dnes hovorili poslanci s ministrom aj o príliš veľkom počte vysokých škôl na Slovensku. Fronc si tento problém uvedomuje, avšak správnu cestu ako túto situáciu vyriešiť ešte rezort nenašiel. Podľa neho totiž môže univerzita zaniknúť len zákonom. Aj preto sa snažil niektorých rektorov finančne motivovať, aby pristúpili k zlúčeniu škôl. To navrhuje minister najmä v menších mestách, v ktorých pôsobí viacero vysokých škôl. Jeho ponuka ale nenašla doposiaľ odozvu.