Na základe novely by mali pribudnúť nové inštitúty procesného práva, napr. neprípustnosť odvolania v tzv. bagateľných sporoch, úprava verejného vyhlásenia rozsudku v sporoch, v ktorých nie je potrebné určiť termín ústneho pojednávania a najmä úprava určenia lehôt, v ktorých je súd povinný oznámiť účastníkom predpokladaný termín pojednávania a ak je to potrebné určiť termín ústneho pojednávania. Novela občianskeho zákonníka, ktorú tiež poslanci posunuli do ďalšieho legislatívneho procesu, by mala stanoviť nový spôsob výpočtu náhrady škody na zdraví spôsobenej pracovným úrazom alebo chorobou z povolania.
Vydávanie obvinených osôb medzi členskými štátmi Európskej únie by sa malo zjednodušiť a zrýchliť na základe návrhu zákona o európskom zatýkacom rozkaze, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania. Zároveň tento návrh zákona rieši problematiku veľkého množstva "nenastúpených" nepodmienečných trestov odňatia slobody. Takéto konanie by sa po schválení tejto normy malo stať trestným činom.
V ďalšom legislatívnom procese sa poslanci budú zaoberať aj novelou zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Touto novelou sa dopĺňajú kompetencie ministerstva spravodlivosti v súvislosti so zabezpečením zastupovania Slovenska v konaní pred Súdnym dvorom Európskych spoločenstiev a Súdom prvého stupňa Európskych spoločenstiev. Do druhého čítania posunuli poslanci aj novelu zákona o metrológii, ktorá vychádza z požiadaviek a princípov obchodovania medzi SR a štátmi EÚ. Poslanci rozhodli, že sa budú ďalej zaoberať aj návrhom zákona o Úradnom vestníku Európskej únie.
Poslanci začali rokovať aj o novom Trestnom zákone. Lipšic pri predkladaní tejto dôležitej normy v prvom čítaní zdôraznil, že tento kódex by mal chrániť tých, čo zákon dodržujú a prísne trestať tých, čo ho porušujú. Popoludní by mala pokračovať rozprava k tejto norme.
sy;xd;zd