Bratislava 2. novembra (TASR) - Nový systém ochrany utajovaných skutočností, kompatibilný so systémom členských krajín NATO bude realizovať Národný bezpečnostný úrad, ktorého začal pôsobiť 1. novembra. NBÚ bude okrem iného preverovať fyzické osoby, ktoré prichádzajú do styku s utajovaným skutočnosťami. Preveriť by mal asi 15 až 20 tisíc ľudí. Zo zákona je vyňatých asi 5 tisíc osôb, ktoré sa s utajovanými skutočnosťami oboznamujú.
Na dnešnom stretnutí s novinármi to uviedol riaditeľ NBÚ Ján Mojžiš. Medzi tzv. vyňaté osoby patria prezident, členovia vlády a parlamentu, starostovia, primátori, sudcovia, či prokurátori. Personálna previerka sa začne vyplnením dotazníka konkrétnou osobou. NBÚ dotazník následne pošle so žiadosťou o preverenie spravodajským službám, orgánom Policajného zboru a miest, a po zhromaždení všetkých potrebných informácií ho vyhodnotí. V prípade potreby môže NBÚ preverovanú osobu podrobiť pohovoru. Ak niekto previerkami neprejde, nebude sa môcť s utajovanými skutočnosťami oboznamovať.
Spôsob financovania NBÚ na budúci rok zatiaľ nie je vyriešený, pretože Ministerstvo financií SR pri tvorbe rozpočtu jeho vznik nezohľadnilo. V súčasnosti zástupcovia NBÚ rokujú s predstaviteľmi rezortu financií, pričom podľa Mojžiša požadujú 467 miliónov korún.
Podľa pôvodného návrhu mal NBÚ podliehať Ministerstvu vnútra SR. Vláda však nakoniec rozhodla, že bude patriť priamo pod ňu.
Ján Mojžiš bol do funkcie vymenovaný 18. júla tohto roku. Narodil sa 18. novembra 1972 v Brezne. V roku 1996 ukončil štúdium na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V rokoch 1996 - 1998 pôsobil vo funkcii zástupcu riaditeľa bratislavského Informačného centra mladých. Od roku 1998 do roku 2001 bol riaditeľom sekcie Slovenskej informačnej služby. Je ženatý, má dve deti.
Riadením NBÚ bol pôvodne poverený Vladimír Benček, ktorý po medializácii jeho pôsobenia v bývalej Štátnej bezpečnosti na tento post rezignoval.