BRATISLAVA 13. mája (SITA) - V roku 2003 prijal parlament najviac zákonov a noviel vo svojej histórii. Nie je teda možné povedať, že by poslanci nepracovali a zanedbávali svoje povinnosti, konštatoval v rozprave nezávislý poslanec Miroslav Abelovský z Klubu nezávislých poslancov k novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Abelovský zároveň upozornil, že systém odmeňovania poslancov nie je dobrý a mal by sa zmeniť. Dodal, že nepozná inú inštitúciu, kde by boli platy tak nivelizované. Rovnakú sumu dostávajú všetci bez ohľadu na to, či pracujú alebo nie. Poukázal napríklad na to, že ústavnoprávny výbor do konca marca zasadal 56 krát, o niečo menej zasadal finančný výbor. Ostatné výbory zasadali asi o polovicu menej.
Abelovský navrhol nepokračovať v rokovaní o tejto novele zákona. Zároveň dodal, že si nemyslí, že by si nezaslúžil 6 500 korún, o ktoré sa mu zvýšil plat. Zdôraznil pritom, že mu nejde o peniaze, lebo do parlamentu prišiel dostatočne zabezpečený. Tiež dodal, že svoju solidaritu so sociálne slabšími občanmi dostatočne prejavuje pri hlasovaní o iných návrhoch zákonov. Ak má podľa neho niekto "s týmto navýšením problém", môže tieto prostriedky trvalým príkazom poukazovať ľuďom, ktorí to potrebujú.
K Abelovského návrhu nepokračovať v rokovaní o tejto novele sa pridal aj Jozef Miklušičák (KDH). Označil ho pritom za zlý a škodlivý, lebo sa tvári, že niečo rieši a nerieši pritom nič. Miklušičák si myslí, že návrh vznikol pod tlakom médií zrejme z populistických dôvodov. Beáta Brestenská (ANO) konštatovala, že plat poslanca sa odvíja od priemerného platu v republike. „Prišla som sem preto, aby priemerný plat rástol. Nezvyšujeme si teda platy, lebo chceme, ale preto, že konečne začali rásť priemerné platy,“ zdôraznila.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic a predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín upozornili na to, že sudcom nie je možné zmraziť platy na úroveň roku 2002. Lipšic uviedol, že zmrazenie platov pre súdnu moc je na hranici s ústavou.
pu;sy;zd