Bratislava 13. mája (TASR) Dva dokumenty, na základe ktorých sa začne vyučovať náboženstvo aj na prvom stupni základných škôl, podpísali dnes v Prezidentskom paláci zástupcovia štátu a cirkví. Medzi náboženstvom a etickou výchovou si budú od nasledujúceho školského roku ako prví vyberať budúcoroční prváci. Oba predmety budú povinne voliteľné, zavádzať sa budú postupne.
Vyučovanie náboženstva v alternácii s etickou výchovou umožní Zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní, ktorú slávnostne podpísal prezident Rudolf Schuster a za Vatikán apoštolský nuncius Henryk Józef Nowacki. Výučbu náboženstva ostatných 11 registrovaných cirkví a náboženských spoločností na Slovensku umožní Dohoda medzi SR a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami o náboženskej výchove a vzdelávaní. So štatutárnymi zástupcami týchto cirkví ju podpísali prezident Rudolf Schuster, premiér Mikuláš Dzurinda a predseda parlamentu Pavol Hrušovský.
Dohoda s cirkvami registrovanými na Slovensku umožňuje v prípade záujmu rodičov výučbu náboženstva aj v predškolských zariadeniach. Po dohode s riaditeľmi škôl môže príslušná cirkevná vrchnosť organizovať v priestoroch školy aj iné mimovyučovacie aktivity doplňujúce vyučovanie náboženstva. Spolu s dohodou uznáva právo uvedených cirkví na zriaďovanie a riadenie vlastných škôl.
Náboženstvo budú na štátnych aj neštátnych školách vyučovať osoby poverené príslušnou cirkvou, ktoré disponujú odbornou a pedagogickou spôsobilosťou. Odvolanie cirkevného poverenia bude pre pedagóga znamenať stratu práva vyučovať náboženstvo.
Učebné plány a osnovy na výučbu náboženstva sú už pripravené aj schválené, podobne ako na druhom stupni učebnice však chýbajú učebnice. Inšpekciu predmetu náboženstvo budú vykonávať osoby poverené hlavným školským inšpektorom po dohode s príslušnou cirkevnou vrchnosťou. Hospitácie bude mať na starosti osoba poverená príslušnou cirkvou.
Náboženstvo sa v súčasnosti vyučuje ako povinne voliteľný predmet na druhom stupni ZŠ a v prvom a druhom ročníku stredných škôl. Na Slovensku pôsobí v súčasnosti vyše 200 cirkevných škôl a zhruba 2000 učiteľov náboženstva katechétov.
Čiastková zmluva o katolíckej výchove a vzdelávaní nadväzuje na Základnú zmluvu medzi SR a Svätou stolicou z novembra roku 2000. Vládny kabinet ju schválil 14. januára, parlament 20. januára.
Dohoda o náboženskej výchove a vzdelávaní je zasa prvou v sérii dohôd, ktoré predpokladá rámcová Zmluva medzi Slovenskou republikou a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami z roku 2002. Tá vytvára právny rámec na výchovu detí v súlade s vieroučnými a mravoučnými zásadami vlastného náboženstva. Nadviaže na ňu Dohoda medzi SR a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami o výkone pastoračnej služby ich veriacim v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch Slovenskej republiky. Pripravuje sa tiež dohoda o uplatňovaní výhrady svedomia.
Cirkvi a náboženské spoločnosti, ktoré sú účastníkmi dohody zastupujú takmer 560 155 svojich členov, teda 10,412 percenta celkového počtu obyvateľov SR.
Dokumenty nenašli pri schvaľovaní v parlamente jednotnú podporu koalície. ANO hlasovala proti nim, podobne ako opozičná KSS a časť poslaneckého klubu Smeru.