BRATISLAVA 13. mája (SITA) - Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny by mali podľa návrhu zákona o náhradnom výživnom povinne podať trestné oznámenie na rodiča, ktorý neplatí výživné a úrad by musel túto povinnosť prebrať na seba. Počíta s tým návrh zákona poslanca Roberta Madeja zo Smeru, ktorý posunuli poslanci do 2. čítania. Od neplatiča výživného by mal zároveň úrad vymáhať v správnom konaní výživné a 50-percentné penále.
Podľa predloženého návrhu by sa malo náhradné výživné vyplácať žiadateľom, najčastejšie matkám, ktorým otcovia ich detí neplatia z rôznych dôvodov najmenej tri mesiace výživné riadne a včas. Náhradné výživné by malo dosiahnuť maximálne výšku 1,2-násobku životného minima pre dieťa. Kritériom na jeho vyplatenie bude aj príjem rodiny, v ktorej dieťa žije. Ten nesmie presiahnuť 2,5-násobok súčtu súm životného minima pre osoby žijúce s dieťaťom v spoločnej domácnosti. Celkové náklady, ktoré si táto norma vyžiada, odhadujú predkladatelia na 21 miliónov korún ročne. Obdobný zákon parlament prijal ešte v roku 2002, účinný bol však len jeden mesiac. Nová vláda ho zrušila.
Skupina poslancov na čele s Jozefom Hurbanom zo Slobodného fóra sa opätovne snaží vyriešiť územný problém medzi Kežmarkom a Ľubicou. Do druhého čítania sa dostal ich návrh novely o obecnom zriadení, ktorá počíta s tým, že o zmene územia obce aj bez jej súhlasu môže rozhodnúť vláda. Vláda by mohla rozhodovať o území len v tom prípade, ak po rozdelení obce nedošlo k usporiadaniu nových obcí vo verejnom záujme. To by sa malo podľa novely vzťahovať len na Kežmarok a Ľubicu, ktoré sa dvanásť rokov sporia o päť ulíc sídliska Juh. Do druhého čítania sa dostal aj poslanecký návrh novely zákona o majetku obcí. Reaguje na diskrimináciu časti občanov pri nadobúdaní vlastníctva, keď napríklad starostovia a mestskí poslanci nemohli priamo od obce odkúpiť byty alebo pozemky.
Podporu nezískal návrh novely zákona o sociálnom poistení z dielne nezávislej poslankyne Ľubice Navrátilovej zo Slobodného fóra, ktorá navrhovala poskytnutie jednorazového príspevku dôchodcom. Na rozdiel od vládneho návrhu, ten jej počítal s príspevkom vo výške 2 400 Sk.
pu;sy;zd