Bratislava 13. mája (TASR) Poslanci parlamentu dnes schválili volebný zákon, ktorý prezident Rudolf Schuster vrátil na opätovné prerokovanie. Neprijali výhrady hlavy štátu voči zvýšeniu príspevku pre politické strany za hlasy vo voľbách na 140 Sk a volebnej kaucii. Zo 134 prítomných za zákon hlasovalo 100, 33 bolo proti a 1 sa zdržal. Na schválenie prezidentom vráteného zákona je potrebných 76 hlasov.
Schuster navrhoval, aby príspevok pre politický subjekt, ktorý vo voľbách získa viac ako tri percentá voličských hlasov, zostal v doterajšej výške 60 korún a nezvyšoval sa na základe valorizačného mechanizmu. Podľa tohto mechanizmu by mala kompenzácia za každý hlas predstavovať jedno percento priemernej nominálnej mesačnej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok, v ktorom sa voľby budú konať. Schuster to odôvodňoval nepriaznivou sociálnou situáciou.
V prípade ustanovenia o volebnej kaucii prezident upozorňoval, že je pravdepodobne v rozpore s Ústavou SR. Zákon totiž zavádza volebnú kauciu vo výške 500 tisíc korún, ktorú má zaplatiť každá politická strana na osobitný účet Ministerstva vnútra SR najneskôr 105 dní pred dňom volieb.
Zákon o voľbách do NR SR, ktorý na návrh poslanca ĽS-HZDS Tibora Cabaja nadobudne účinnosť 1. októbra, stanovuje, že Slovensko bude jedným volebným obvodom. Parlamentné voľby sa budú konať len v jeden deň, v sobotu od 7.00 do 22.00 hodiny. Návrh zákona o voľbách do NR SR zavádza volebnú kauciu vo výške 500 000 korún. Poslanci neprijali návrh, aby ministerstvo vnútra vrátilo kauciu politickej strane alebo koalícii, ak získajú vo voľbách nie tri, ale dve percentá. Volebná kampaň sa začne 21 dní pred voľbami. So 48-hodinovým volebným moratóriom návrh zákona nepočíta. Sedemdňové moratórium na publikovanie prieskumov verejnej mienky o preferenciách sa rovnako zrušilo. V deň volieb až do skončenia hlasovania bude ale zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov.
Na zmenu poradia na kandidačnej listine bude kandidát potrebovať tri percentá z celkového počtu hlasov, ktoré politická strana získala. Kvórum na vstup do NR SR zostáva zachované. Do NR SR sa dostane strana, ktorá získa viac ako 5 percent hlasov. Koalícia dvoch až troch strán potrebuje 7 percent, koalícia štyroch a viacerých strán 10 percent. Zákon upravuje aj možnosť voliť pre slovenských občanov v cudzine prostredníctvom pošty.
ad pa