koly, CVČ, školské a mimoškolské zariadenia najmä zo západného Slovenska. Zmyslom tohto ekologického projektu bolo a je ukázať, že existujú riešenia, ako riešiť problémy s nadmerným zaťažovaním nášho prostredia a prírody okolo nás.
Do prvého - skôr skúšobného ročníka sa na príjemné prekvapenie organizátorov zapojilo 20 skautských skupín a Základná škola na ul. Nejedlého v Bratislave. Takmer 200 priamo zapojených „zberačov“ v 12 mestách vyzbieralo vyše 62 tisíc prázdnych obalov. Najviac na jedného člena súťažného tímu vyzbierali skauti v Lipanoch, Novej Dubnici a Prievidzi. Do zberu zapojili „zberači“ aj svojich príbuzných a známych, čím medzi ľuďmi šírili myšlienku šetrnejšieho a uváženejšieho prístupu k prírode. Táto stratégia bola jedným z najlepších a najrýchlejších riešení, ako súťaž vyhrať a zároveň rozšíriť túto myšlienku medzi čo najviac ľudí.
Týmto príkladom chcú skauti verejnosti predviesť, že odpad nemusí zákonite končiť v spaľovniach a na skládkach, ale môže účinne slúžiť aj dlhé roky po jeho prvotnom použití. „Cieľom kampane bola osveta a príklad, ako byť užitoční pre prírodu - ponúknuť jej alternatívu a ukázať verejnosti, že na riešenie problémov s dlhodobo sa rozkladajúcimi odpadmi či emisiami, vznikajúcimi pri likvidácii nepohodlného a nadbytočného odpadu, nás treba naozaj všetkých,“ predstavuje projekt Jana Michalíková z Ústredia SLSK v Bratislave, hlavná koordinátorka kampane a súťaže Zberač 2003 - 2004.
„Reálna situácia na Slovensku je taká, že každý rok končí na skládkach odpadu 500 ton obalových odpadov. V Nových Zámkoch pracuje firma, ktorá tieto nepotrebné odpady (krabice) vie recykláciou zužitkovať a vyrobiť z nich dosky, technickými vlastnosťami porovnateľné s klasickými drevenými doskami. Vyrobené dosky - recykláty sa používajú na obklady stien a izoláciu podláh ako náhrada dreva. Dosky Tetra K2 sú po použití znova až 7-krát recyklovateľné. Táto firma organizuje už 5 rokov zber krabíc na základných školách v Nových Zámkoch a okolí. Myšlienka sa na školách uchytila a deti za rok nazbierali úctyhodné množstvá, niekde aj 900 ks na žiaka. S podobným návrhom oslovil firmu aj Slovenský skauting,“ dodáva J. Michalíková.
Druhý ročník tejto ekosúťaže, do ktorého sa opäť môže zapojiť verejnosť, voľnočasové organizácie i školské zariadenia, plánujú skauti otvoriť už onedlho a pravdepodobne ho rozšíria na celé územie Slovenska. Koľko prázdnych obalov neskončí v koši alebo v našom ovzduší tento rok?
Viac informácií získate:
z oficiálnej webstránky SLSK www.scouting.sk, v sekcii VEREJNOSŤ / Pre médiá,
alebo vám ich poskytneme
na Ústredí SLSK, Pražská 11, 811 04 Bratislava, odd. Styku s verejnosťou,
telefax 02 – 5729 7212.
Autor: Michal Milla; michal.milla@scouting.sk

Beata
Balogová
