BRATISLAVA 14. mája (SITA) - O ústavnosti a zákonnosti volieb do Európskeho parlamentu bude rozhodovať Ústavný súd SR. Rozhodli o tom poslanci, keď v skrátenom legislatívnom konaní podporili malú novelu ústavy. Za návrh hlasovalo 110 poslancov zo 125 prítomných. Proti bol jeden zákonodarca a 14-ti sa hlasovania zdržali. Do novely poslanci vložili aj ustanovenie o nezlučiteľnosti mandátu poslanca NR SR s mandátom europoslanca.
Schválená novela je užšia ako tá, ktorá nezískala dostatočnú podporu na marcovej schôdzi. Boli v nej ustanovenia upravujúce vzťah vlády a parlamentu aj po vstupe do únie. Opozičné strany ĽS-HZDS a Smer svoju podporu novele ústavy vtedy podmieňovali možnosťou vytvárať vyšetrovacie výbory zakomponovanou do ústavy. Ak by ani tentoraz zmeny v ústave nezískali v parlamente potrebnú podporu, ministerstvo pripravilo aj návrh novely zákona o voľbách do Európskeho parlamentu, ktorý počítal s tým, že kompetenciu rozhodovať o zákonnosti a výsledku eurovolieb by mal Najvyšší súd. Tento návrh minister Lipšic po schválení novely ústavy stiahol.
Zároveň poslanci upravili v zákone o organizácii Ústavného súdu niektoré ustanovenia vzhľadom na to, že mu pribudla nová kompetencia. Pozmeňujúcim návrhom Jána Drgonca poslanci rozhodli o zavedení elektronickej podateľne aj na Ústavnom súde (ÚS) SR. Veci prerokúvané pred ÚS SR budú teda prideľované náhodným výberom za pomoci výpočtovej techniky. V odôvodnení tohto pozmeňujúceho návrhu sa uvádza, že právo na zákonného sudcu nestačí len priznať, ale treba ho aj garantovať. Prideľovanie vecí sudcom na základe rozvrhu práce a zároveň pomocou náhodného výberu je garanciou takéhoto práva a je už súčasťou uplatňovania právneho poriadku v konaní pred všeobecnými súdmi, uvádza sa v odôvodnení.
sy;pu;zd