Košice 14. mája (TASR) - Vyjadrenie veľvyslanca Európskej komisie v SR Erica van der Lindena o internátnych školách pre rómske deti považuje riaditeľka košického Súkromného gymnázia pre rómske deti Anna Koptová za diplomatický signál vláde, ako riešiť problém vzdelávania Rómov. Sama by nebola proti takémuto riešeniu.
Protesty proti internátnym školám, ktoré by podľa Lindena mohli zlepšiť situáciu rómskych žiakov, sú príkladom toho, ako "naslovovzatí demokrati" manipulujú s ľudskými právami, povedala dnes Koptová pre TASR. Myslí si, že vždy, keď niekto príde s návrhom, aby politický systém viac dbal na školskú úspešnosť Rómov, vyrukujú "demokrati" s ľudskými právami.
Koptová konštatovala, že mimokošickí študenti ich gymnázia, ktorí pochádzajú z rodín v stave hmotnej núdze, by nemohli študovať, keby škola nedokázala získať finančné zdroje na úhradu nákladov spojených s ubytovaním v internáte, stravovaním a cestovaním. Mesačne títo žiaci potrebujú približne 3 000 korún, aby mohli študovať.
"Desaťročia táto krajina vynakladá na prevádzku enormného množstva špeciálnych škôl stovky miliónov korún, aby celkom legálne z detí, ktoré nemajú zdravotný postih, vychovala občanov nespôsobilých uplatniť sa na trhu práce," pripomenula Koptová. "O tejto celoživotnej diskriminácii požehnanej režimom však nikto nehovorí ako o exemplárnom porušovaní ľudských práv, dodala.
Môže to znieť zjednodušene, ale myslím, že v koreni príčiny potrebujeme posilniť vzdelávanie a organizovať vzdelávací systém takým spôsobom, že by sme mohli začať poviem to v úvodzovkách nútiť rómske deti, aby ostávali v akýchsi internátnych školách od pondelka rána do piatka popoludnia, kde by boli sústavne vystavené systému hodnôt, ktoré prevládajú v našej spoločnosti, povedal Linden podľa prepisu rozhovoru, ktorý poskytol Európsky rómsky informačný úrad.