V prvom čítaní sa budú zaoberať aj sériou zákonov súvisiacich s reformou zdravotníctva. Schôdza Národnej rady SR, ktorá odštartovala 11. mája, bude pokračovať v stredu o 13.00 h.
Národná rada bude na 26. schôdzi pokračovať rokovaním o sérii zákonov, ktoré súvisia s reformou zdravotníctva v prvom čítaní. Ide o vládne návrhy zákona o zdravotnej starostlivosti, zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, návrh zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Súčasťou reformy je aj zákon o záchrannej zdravotnej službe, zákon o zdravotnom poistení a zákon o zdravotných poisťovniach a o dohľade nad zdravotnou starostlivosťou.
Parlament rozhodne o antidiskriminačnom zákone, ktorý priamo obsahuje zákaz všetkých foriem diskriminácie, vrátane sexuálnej orientácie. V prípade podozrenia z diskriminácie v praxi predložia dôkazy, pričom sa môžu obrátiť na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva alebo súd. Návrh zákona nehovorí o registrovanom partnerstve a nerieši ani problém adopcie detí pre homosexuálov.
Prvá časť zákona obsahuje všeobecné ustanovenia o zákaze diskriminácie, druhá obsahuje ďalšie spresnenia spolu so zoznamom novelizovaných zákonov, vrátane Zákonníka práce. Prijatím zákona Slovensko naplní záväzky voči EÚ pri prevzatí európskej antidiskriminančnej legislatívy. Návrh totiž zahŕňa dve smernice EÚ, ktoré hovoria o rovnakom zaobchádzaní s osobami bez ohľadu na rasový a etnický pôvod a o rovnakom zaobchádzaní v zamestnaní a zárobkovej činnosti. Poslanci počas rozpravy v piatok predložili viaceré pozmeňujúce návrhy, o ktorých rozhodnú v stredu.
Národná rada SR sa bude zaoberať aj poslaneckým návrhom zákona o konflikte záujmov. Navrhovaný zákon sprísňuje povinnosti verejných funkcionárov a vzťahovať sa bude aj na predstaviteľov samosprávy. Súčasne sa zakotví povinnosť podávať majetkové priznania aj pre ich rodinných príslušníkov, teda manžela, manželky a neplnoleté deti, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti. Ďalej sa sprísňujú sankcie za porušenie zákona, pričom najprísnejšou bude strata mandátu.
Vláda odporučila sprísniť navrhovaný zákon. Je za to, aby boli na internete zverejnené aj majetkové priznania predstaviteľov samosprávy. Na začatie konania vo veci porušenia zákona by mala byť podľa vlády potrebná nadpolovičná väčšina hlasov vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií, poslanci navrhujú trojpätinovú väčšinu. Majetkové pomery by mal oznamovať aj ten, komu sa verejná funkcia pred rokom skončila.
Parlament na požiadanie Slovenskej informačnej služby a Vojenského obranného spravodajstva prerokuje na neverejnom zasadaní správu o činnosti oboch spravodajských služieb za uplynulý rok.
ka ad ds