BRATISLAVA 16. mája (SITA) - Cesta 42 podnikateľov, ktorí sprevádzali oficiálnu slovenskú delegáciu na návšteve Číny, nestála podľa ministra hospodárstva Pavla Ruska daňových poplatníkov ani korunu. Ako uviedol dnes na tlačovej besede po návrate z Číny, každá spoločnosť zaplatila za jedného alebo dvoch svojich zástupcov 100 tis. Sk. "To znamená, že ak poslali jedného, platili 100 tisíc, ak dvoch, tak platili tú istú sumu," dodal. Podľa Ruska by tak mali poplatky od zástupcov slovenských firiem pokryť z celkových nákladov na vládny špeciál vo výške 4 mil. Sk až 2,5 mil. Sk.
Ako ďalej uviedol šéf rezortu hospodárstva, prílet špeciálom mal zvýšiť aj kredit zúčastnených podnikateľov. "Asi by bolo smiešne prepravovať 60 ľudí civilnými leteckými linkami, preto som požiadal o špeciál," dodal. Oficiálna delegácia pozostávala z 10 členov, náklady na ich pobyt hradila čínska strana. Náklady siedmich členov oficiálneho sprievodu podľa Ruska zaplatili inštitúcie, ktoré ich vyslali. Podnikatelia, ktorí sa zúčastnili na ceste do Číny, si hradili počas pobytu všetko sami, a to napríklad ubytovanie, výlet na Čínsky múr, ale aj prepravu autobusmi v mestách, ktoré navštívili.
K osobám, ktoré vyslali jednotlivé firmy na cestu do Číny, sa minister Rusko nechcel vyjadrovať. "Keďže si firmy zaplatili 100 tis. Sk a aj všetky náklady, nenáleží mi hovoriť im, koho majú poslať," dodal a uviedol, že je to záležitosť súkromných firiem, či pošlú riaditeľa alebo upratovačku. Rusko sa vyjadril aj ku kritike niektorých médií, že súčasťou delegácie boli zabávači Kveta Horváthová a Štefan Skrúcaný. Podľa Ruska cestu zabávačov do Číny zaplatila spoločnosť Tauris z oblasti mäsopriemyslu, ktorej riaditeľ bol súčasťou delegácie podnikateľov. "Ja nie som odkázaný brať na cesty svojich známych," uzavrel Rusko.
Podľa ministra dostali oficiálne pozvanie na návštevu Číny pred tromi mesiacmi. "Následne sme sa my opýtali, či dokážu zariadiť stretnutie slovenských podnikateľov s čínskymi partnermi z rovnakých podnikateľských oblastí," dodal. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) následne vytypovala 78 firiem, ktoré pôsobia v Číne alebo by mali potenciál získať kontrakty v tejto krajine a ponúkla im účasť na tejto návšteve. Možnosť cestovať do Číny prijalo 29 firiem.