BRATISLAVA 16. mája (SITA) - Podpredseda parlamentu a ĽS-HZDS Viliam Veteška je presvedčený, že reformu zdravotníctva je treba urobiť za každú cenu. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike nevylúčil, že hnutie prehodnotí svoj odmietavý postoj k šiestim zákonom, ktoré v rámci reformy zdravotníctva predkladá šéf rezortu Rudolf Zajac a zahlasuje, aby prešli do prvého čítania. Súčasne zdôraznil, že jeho slová treba chápať v tom zmysle, že reforma „by sa mala vypracovať do pozície, aby došlo ku konsenzu“. Zákonmi sa podľa Vetešku bude ešte zaoberať poslanecký klub ĽS-HZDS na osobitnom stretnutí. „Prvé nálady v HZDS k zákonom sú nekompromisné – nepodporiť," upozornil Veteška.
Strana maďarskej koalície (SMK) má podľa svojho predsedu Bélu Bugára prísľub ministra zdravotníctva, že v rámci druhého čítania budú do zákonov zapracované jej požiadavky. Zákony tak napriek viacerým výhradám podporí. „Vyzerá to tak, že to speje k dohode," konštatoval Bugár.
V súvislosti s požiadavkou KDH, aby sa klauzula o rozhodovaní konsenzom v pripravovanom dodatku ku koaličnej zmluve rozšírila aj na rozhodovanie o etických otázkach, Bugár uviedol, že pokiaľ vládna koalícia nemá väčšinu v parlamente, nemala by otvárať témy, ktoré nie sú v programovom vyhlásení vlády. „Boli by sme padnutí na hlavu, ak by sme takýmto spôsobom zvyšovali napätie," povedal Bugár.
Bugár a Veteška sa v relácii zhodli na tom, že vyjadrenia prvého viceprezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky (PZ SR) Jaroslava Spišiaka o "chápadlách organizovaného zločinu, ktoré siahajú až do parlamentu", mohli byť účelové. Ich cieľom by mohla byť snaha otupiť tlaky lobistických skupín na poslancov. "Poslanci nie sú výnimkou v tomto reťazci," poznamenal Bugár na margo Spišiakových slov.
„Nie je to svinstvo očakávať solidaritu len od poslancov?" reagoval Bugár na kritiku, ktorá zaznela potom, čo poslanci odmietli zmrazenie svojich platov. Ako dodal, poslanci sa obávali prijať systémové riešenie, ktoré by zmrazilo platy všetkým verejným činiteľom, ktorých príjem sa odvíja od priemernej mzdy. „Viete, čo to je nahnevať 2800 starostov a primátorov?“ poznamenal Bugár.