Bratislava 17. mája (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko Ľudová strana sa v najbližších dňoch rozhodne, či podporí balík zdravotníckych zákonov do druhého čítania. Podľa Milana Urbániho hnutie bude hľadať spôsoby na zmenu návrhov zákonov, pretože je za reformu, ale iným spôsobom. Doterajšie politické stanovisko HZDS je však zamietavé.
"Pacient by mal mať zmluvu s poisťovňou, a on musí rozhodovať, kde a kým bude liečený. Peniaze zo zdravotných poisťovní (ZP) majú ísť za pacientom," vyhlásil pre TASR Urbáni.
Podľa neho Úrad pre dohľad je zbytočný. Nedoriešená je spoluúčasť pacientov, nie sú k dispozícii ekonomické a medicínske analýzy o tom, ako reforma zasiahne najslabšie vrstvy občanov. HZDS nevidí dôvod, prečo by sa ZP mali stať akciovými spoločnosťami. Zajacove návrhy obsahujú veľa nejasností, a preto ich treba dopracovať.
Strana Smer podľa Pavla Pašku určite nepodporí šesticu zdravotníckych zákonov. Hlavné dôvody sa týkajú zmeny postavenia ZP a zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti.
"Tým by sa verejné zdroje tvorené povinne zo zákona občanmi transformovali na súkromné a legitímne by umožnili, možno aj na úkor poskytovanej zdravotnej starostlivosti (ZS), produkovať a prenášať zisk niekde, kde to nie je z pohľadu zdravotnej politiky účelné," povedal Paška.
Ďalej Smer zaujíma dostupnosť ZS. Navrhovaný spôsob rozsahu poskytovania ZS a zvyšovanie spoluúčasti občana aj za zdravotné výkony je podľa Pašku nebezpečné kvôli momentálnej sociálnej situácii na Slovensku.
Komunistická strana Slovenska podľa Vladimíra Ďaďa nepodporí Zajacove zdravotnícke zákony. Reformu označil za privatizáciu zdravotníckeho sektoru.
Šéf Klubu nezávislých poslancov Vojtech Tkáč poukázal na to, že celá odborná verejnosť sa stavia proti navrhovanej reforme. Zdôraznil, že zdravotnícke návrhy zákonov nie sú prepojené na sociálnu reformu a nie sú vyjasnené vzťahy prechodu zdravotníckych subjektov na podnikateľské.
Podľa Tkáča, šéf rezortu zdravotníctva Rudolf Zajac pripustil, že diskusiu v parlamente bude možné odložiť na jeseň po vyriešení veľkého množstva otvorených otázok. O tom, či KNP podporí balík Zajacových zákonov do ďalšieho čítania, rozhodnú po rokovaní až v stredu.
Slobodné fórum (SF) bude hlasovať proti postúpeniu šiestich návrhov reformných zdravotníckych zákonov do druhého čítania. Líderka slobodných Zuzana Martináková postup odôvodnila tým, že SF chce najprv poznať dopady zákonov na najslabšie vrstvy občanov a akým systémom budú tieto dopady v budúcnosti kompenzované. Zo zákonov musí byť zrejmé kto, čo, koľko a akým spôsobom bude platiť, vyhlásila. Od tejto podmienky SF neustúpi, vyhlásila.
za so