Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda však má o takúto formu kooperácie záujem a na dnešnom vzájomnom rokovaní SDKÚ a SF ponúkol slobodným možnosť pristúpenia k vládnej štvorke formou dodatku ku Koaličnej zmluve. "Ja mám na tom eminentný záujem," povedal Dzurinda po rokovaní novinárom.
Dzurinda nastolil na stretnutí otázku, či by takáto spolupráca bola možná. "Odpoveď SF na takúto sondážnu otázku znela asi tak, že spolupráca s vládnou koalíciou formou písomného záväzku nie je pre SF v tomto čase prijateľná," spresnil premiér.
"Zotrvali sme na stanovisku, že nevstúpime do vlády, na čele ktorej je Mikuláš Dzurinda, že písomné záväzky a dohody nemôžeme akceptovať," povedala po stretnutí predsedníčka slobodných Zuzana Martináková. Pripomenula, že mnohé, pre SF dôležité návrhy zákonov smerujúce k zmene štýlu vládnutia parlament neschválil. SF tak podľa nej ostáva opozičnou stranou mimo vládnej koalície.
Obe strany sa zhodli, že vhodnou platformou na presadzovanie vládneho programu by v súčasnosti boli bilaterálne rokovania, a to najmä na pôde Národnej rady SR. "Dohodli sme sa na tom, na čom sme sa dohodli so všetkými vládnymi stranami, na systéme konzultácií s jednotlivými ministrami, o tých návrhoch zákonov, ktoré budú posúvať do parlamentu," poznamenala Martináková. Slobodní garantujú, že po vzájomnej dohode vopred prediskutované právne normy v parlamente podporia.
SDKÚ a SF sa zaoberali aj zákonmi týkajúcimi sa reformy zdravotníctva. Dzurinda slobodných požiadal, aby svoj odmietavý postoj k nim opätovne prerokovali s ministrom Rudolfom Zajacom. "Vyjadrili sme politický záujem podporiť reformu zdravotníctva," podotkla Martináková s tým, že k šiestim zdravotníckym zákonom predkladaným do parlamentu má SF odborné, nie politické výhrady. V súčasnej podobe však zdravotnícke zákony nepodporia.
V prípade fiškálnej decentralizácie sa obe strany dohodli, že pred prerokovaním príslušných noriem vo vláde sa stretnú zástupcovia ministerstva financií s odborníkmi SF.
bmg mh som