Bratislava 18. mája (TASR) - Nedostupnosť zdravotníckej starostlivosti pre deti a s tým spojená zvýšená úmrtnosť je rizikom pripravovanej reformy zdravotníctva, ktorá okrem iného upravuje poplatky za výkon zdravotnej služby.
Na riziká reformných zdravotníckych zákonov, ktorými sa bude v stredu zaoberať parlament, upozornila dnes trojica mimovládnych organizácií - Centrum ochrany detí, Únia materských centier a Klub mnohodetných rodín. "Reforma vytvára bariéry na dosiahnutie zdravotnej starostlivosti, čo je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa," upozornila Anna Klimáčková z Centra ochrany detí. Za najväčšie negatívum reformy označila zrušenie bezplatnej zdravotnej starostlivosti pre deti od jedného roka. Obáva sa totiž, že rodiny z nízkoprijímovej skupiny nebudú mať na lekára a zdravotná starostlivosť detí sa bude zanedbávať. Mimovládne organizácie preto vyzvali poslancov, aby pri hlasovaní nezabúdali na starostlivosť o deti.
Ak zdravotnícke zákony prejdú do druhého čítania v navrhovanej podobe, poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Martináková bude prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov iniciovať zmenu. Za prioritnú požiadavku označila bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre deti do šesť rokov. "Ideálne by bolo, keby sa táto hranica posunula do veku povinnej školskej dochádzky," poznamenala. Predpokladá, že takýto návrh by mohli podporiť poslanci z parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie.
Na negatíva pripravovanej reformy upozornil aj pediater, ktorý si neželal byť menovaný. Je presvedčený, že rezervy v zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti detí sú už vyčerpané. Ak budú od úhrady oslobodené iba deti do jedného roka, hrozí znížená návštevnosť ambulancií. "Rodičia budú chodiť s viac chorými deťmi, čo zapríčiní drahšiu liečbu," myslí si pediater. Ďalším dôsledkom bude podľa neho vzostup počtu hospitalizovaných detí.