Bratislava 19. mája (TASR) - Integrácia Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS) a opozičnej strany Smer by mala vyvrcholiť už v priebehu júna. Po fúzii začne na slovenskej politickej scéne účinkovať nový politický subjekt, ktorého názov bude s najväčšou pravdepodobnosťou Smer - sociálna demokracia. Sociálni demokrati by sa mali do neho začleniť ako platforma.
V sobotu by sa mala k fúzii Smeru s SDSS vyjadriť Ústredná rada (ÚR) sociálnych demokratov. Ak ju odsúhlasí, môže byť zvolaný zjazd SDSS. Na zlúčenie oboch strán bude potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny jeho delegátov.
Líder sociálnych demokratov Jaroslav Volf nepochybuje o tom, že k zlúčeniu dôjde, keďže ho podľa jeho informácií podporujú tri pätiny okresných organizácií. "Je v tom aj kus nostalgie. Nie všetci členovia to privítali, my sme však demokratická strana, rozhodne zjazd," povedal pre TASR. Proti fúzii sa vyjadrila platforma P-4, ktorá presadzuje zachovanie značky SDSS. Jej líder Ján Mikula tvrdí, že tento názor rezonuje v 27 okresoch šiestich slovenských krajov. Ďalšou podmienkou zjednotenia je finalizácia dohody o integrácii medzi oboma subjektmi.
Sociálni demokrati si podľa slov svojho lídra nenárokujú na podpredsednícke posty vo vedení strany. Chcú však získať dve kreslá v predsedníctve ako najvyššom orgáne tohto politického subjektu. Podľa tohto vzoru by mali byť potom kooptovaní zástupcovia SDSS aj do vedenia v okresných a krajských organizáciách.
Fúzia SDSS a Smeru by mala mať v zásade odlišný priebeh ako zlúčenie Strany občianskeho porozumenia s týmto opozičným subjektom, pri ktorom členovia dostali po zániku SOP možnosť preregistrovať sa do Smeru na základe individuálneho rozhodnutia. "Išlo by o preliatie celej strany vo forme platformy a preregistráciu každého, kto prejaví záujem. Nepôjde však o výber zo strany Smeru," konštatoval.
Volf ďalej zdôraznil, že nový politický subjekt by sa mal podľa predstáv sociálnych demokratov jednoznačne deklarovať ako sociálnodemokratická strana, čo by sa malo odraziť nielen v jeho názve, ale aj v zmene stanov. V novelizovaných stanovách by mala byť zmienka o historickej kontinuite sociálnej demokracie, ktorá má na Slovensku už viac ako storočnú tradíciu. Rovnako by sa v nich mal nový politický subjekt prihlásiť k Socialistickej internacionále a k Strane európskych socialistov, pretože slovenskí sociálni demokrati nechcú prísť o členstvo v týchto štruktúrach.
SDSS má momentálne okolo 2,5 tisíc členov, Smer do sedemtisíc. Rokovania o integrácii nadväzujú na dohodu o spolupráci z roku 2003.