Na bývalej skládke chcemických odpadov pri Vrakuňskej ceste dochádza k nekontrolovanému úniku organických látok z odpadu a toto znečistenie je v tesnej blízkosti vodohospodársky chránenej oblasti Žitný ostrov. Druhým problémovým miestom je areál bývalej rafinérie Apollo, kde došlo k historickej akumulácii ropného znečistenia. Podľa doterajších prieskumov sa toto znečistenie rozšírilo z časti Staré Mesto aj do severnej oblasti Ružinova. Iné zhoršenie kvality podzemných ani povrchových vôd nebolo zistené. Na celoplošné zmeny hladinového režimu, prúdenia podzemných vôd aj vývoj základných ukazovateľov znečistenia ma priaznivý vplyv vodné dielo Gabčíkovo. V porovnaní s poslednou plošnou kontrolou kvality podzemných vôd v roku 1990 možno konštatovať výrazné zníženie obsahu základných ukazovateľov znečistenia priemyselno-mestského typu ako sú chloridy, sírany a dusičnany. S výnimkou okrajovej východnej časti Ružinova celkom zanikli oblasti s výskytom nadlimitných koncentrácií síranov a chloridov. V celej mestskej časti nebol zistený prípad prekročenia limitu obsahu dusičnanov.
Kontrolu stavu vôd v uplynulých mesiacoch iniciovala uvedená mestská časť, pretože vyše desať rokov chýbali aktuálne informácie. V Ružinove a jej okrajových častiach sú situované všetky najvýznamnejšie zdroje znečisťovania v Bratislave - Slovnaft, Istrochem, bývala skládka chemického odpadu CHZJD a letisko.
"Výsledky rozsiahleho monitoringu dokazujú nielen stabilizáciu znečistených vôd v rámci areálu Slovnaft, ale aj postupné znížovanie obsahu znečisťujúcich látok," uviedla dnes pre TASR tlačová tajomníčka ružinovského starostu Sabína Zavarská.