Bratislava 5. novembra (TASR) - Podpredseda Aliancie nového občana (ANO) Ľubomír Dolgoš tvrdí, že hoci súčasná vláda Mikuláša Dzurindu stabilizovala hospodársku politiku na Slovensku, už nie je schopná urobiť viac a jej možnosti sa vyčerpali. "Čím menej opatrení prijme a čím skôr odovzdá štafetu, tým pre ekonomiku lepšie," zdôraznil dnes pred novinármi.
Ekonomika potrebuje podľa jeho slov stimulačné opatrenia, ktoré by mali pôsobiť tak, aby sa minimalizoval vplyv štátu na ekonomiku. Musí podporovať rozvoj podnikateľskej infraštruktúry, hospodárskej diplomacie a malého a stredného podnikania.
Dolgoš podrobil kritike i to, že projekty na rozvoj infraštruktúry sú financované zo štátnych prostriedkov, prípadne predvstupových fondov, a napríklad na výstavbe diaľnic sa nepodieľa súkromný kapitál. "Ak budeme infraštruktúru budovať len zo štátom garantovaných peňazí, tak ďalšie generácie diaľničnú sieť veľmi neužijú," zdôraznil. Dolgoš zastáva názor, že v tejto oblasti by sa Slovensko mohlo inšpirovať príkladom susednej Českej republiky, kde sa súkromné firmy podieľajú na výstavbe diaľnic.
Ekonomický expert ANO Viliam Páleník predstavil analýzu hospodárenia všetkých slovenských vlád a použil pritom dve metodiky, ktoré ho určujú - Ministerstva financií SR a Európskej komisie (EK). Z hľadiska makroekonomiky hospodáril štátny a verejný rozpočet napríklad prebytkovo v roku 1995, a to podľa metodiky, ktorú používa MF SR. Podľa metodiky EK naopak hospodáril s miernym schodkom. "Jedine v roku 1995 sme splnili maastrichtské kritérium z hľadiska schodku rozpočtu. Bolo to na úrovni -2,3 percenta," vysvetlil Páleník.