Nitra 5. novembra (TASR) - Diskusie o osobe premiéra vlády SR, ktorá vzíde z budúcoročných parlamentných volieb, i špekulácie o obsadení ministerských kresiel považuje predseda HZDS-ĽS Vladimír Mečiar za predčasné a zbytočné. V tejto chvíli je podľa jeho názoru dôležitejšie diskutovať o programoch a politických stranách, ktoré budú garantovať rozvoj Slovenska a naplnenie jeho integračných cieľov.
Uviedol to dnes na stretnutí s novinármi v Nitre, ktoré sa konalo v rámci mediálnych dní HZDS-ĽS. Mečiar zdôraznil, že "HZDS-ĽS je otvorená k spolupráci a k dohodám so všetkými politickými subjektmi, nemá predsudky voči žiadnej strane. Ale ten, kto nemá jasno v otázkach európskej integrácie a vstupu Slovenska do NATO, ten nemôže byť našim partnerom. Roky 2002-2006 budú pre Slovensko výrazne integračným obdobím," povedal.
Na adresu koalícií vytvorených pre voľby do zastupiteľstiev vyšších územných celkov a ich predsedov Mečiar povedal, že ide o koalície vytvorené iba pre tento účel. Vyjadril presvedčenie, že parlamentné voľby v roku 2002 urobia výraznú selekciu strán a do Národnej rady SR sa ich dostane oveľa menej, ako je to teraz. "Parlamentné voľby ale najviac ovplyvní účasť alebo neúčasť voličov. Je preto nerozumné viesť občanov k pasivite. Nakoniec by o výsledku mohli rozhodnúť tí, ktorí voliť nepôjdu. Je známe, že stabilný voličský potenciál má SMK (asi 80 percent rozhodnutých voličov ísť k urnám), za ktorou nasleduje HZDS-ĽS (asi 70 percent). U ostatných strán je nižší," spresnil Mečiar.
Na otázku, ako si vysvetliť, že referendum o vstupe do NATO považuje za chybu, predseda HZDS odpovedal: "O vstupe Slovenska do NATO sa v jeho centrále v druhej polovici deväťdesiatych rokov nediskutovalo. Odporúčali nám prezentovať nejakú kladnú vec, ktorá by potvrdila orientáciu Slovenska na NATO a mohla by nám pomôcť. Koalícia prijala záver, že by to mohlo byť referendum. Pri formulovaní jeho otázok však došlo k chybám, negatívnu úlohu zohrala kontradikcia prezidenta a opozície, vyvolaný bojkot a podobne. Takéto referendum nemalo šancu na úspech. Faktom ale je, že neovplyvnilo naše neprijatie do NATO, ale nebolo ani pozitívnym signálom."