PÁPEŽ: Vo Vatikáne ostala Kremnica, Orava a možno aj Spiš
BRATISLAVA 6. novembra (SITA) - "Tento muž už urobil veľa pre katolícku cirkev," povedal prezident SR Rudolf Schuster pápežovi Jánovi Pavlovi II. o ministrovi spravodlivosti Jánovi Čarnogurskom, keď na pondelňajšej súkromnej audiencii, spojenej s histori
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ckou beatifikáciou prvých dvoch Slovákov, predstavoval vládnu delegáciu. Neformálnosť vládla aj pri uvádzaní ostatných členoch prezidentovho sprievodu. Možno to bol svietivý bledomodrý kostým podpredsedníčky vlády Márie Kadlečíkovej, čo vniesol medzi čierne róby ostatných dám a do prísnej etikety komnát Apoštolského paláca lúč uvoľnenosti. Podpredsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému dal pápež svojou otázkou možnosť pochváliť sa príbuzenstvom s biskupom Dominikom Hrušovským a z rúk bývalého veľvyslanca vo Vatikáne Antona Neuwirtha prijal jeho vlastnú životopisnú knihu Liečiť zlo láskou.
Ako darca sa nedala zahanbiť ani hlava štátu: R. Schuster priniesol Jeho Svätosti striebornú sériu kremnických mincí s motívom krížovej cesty, ikonu svätcov Cyrila a Metoda od maliara Mikuláša Klimčáka a vyrezávanú slovenskú izbu. "Orava!" reagoval okamžite pápež. "Môže to byť aj východ, napríklad Spiš," opáčil prezident, ale Pavol Hrušovský ho zavrátil: "Svätý Otec má Oravu rád." Do plamienka diskusie prilialo olej prezidentovo opätovné pozvanie Jána Pavla II. na Slovensko. "Heslo Svätý Otče do Levoče už medzi našimi ľuďmi zľudovelo. Teraz vás čaká Bystrica," načrtol pohotovo plán cesty. "Banská Bystrica - biskup Tondra," zauvažoval najvyšší biskup rímskej cirkvi, no jeho myšlienky pretrhlo zborové: "Baláž!" Medzi stenami pápežskej bibliotéky blikla ďalšia iskrička ľudskosti. O chvíľu sa ich odkiaľsi z hĺbky navonok starnúceho nástupcu Ježiša Krista vysypal celý roj, keď každému účastníkovi audiencie vrátane novinárov podal na rozlúčku ruku. Medzi útržkovitými pozdravmi "modlíme sa za vás" a "Boh vás žehnaj" znela aj ozvena prezidentovho blahoželania k nedeľňajším meninám, ktoré niekdajší kardinál Karol Wojtyla slávi na sviatok svojho patróna biskupa a reformátora cirkvi Karola Boromejského z konca 16. storočia. Možno to bol jeho britký duch, ktorý vtlačil stretnutiu svojho chránenca so slovenskou delegáciou pečať sviežosti a obojstrannej radosti.