oalície, vyžaduje sedempercentné a pri koalícii štyroch a viacerých strán desaťpercentné kvórum na vstup do parlamentu. Predseda LDÚ Ján Budaj považuje toto ustanovenie za diskrimináciu kooperatívnych strán a nahrávanie extrémistickým subjektom. Jednou z príčin iniciatívy LDÚ je podľa Budaja fakt, že koaličná rada sa jeden a pol roka pred voľbami rozhodla platný volebný zákon ponechať bez zmien.
Liberáli chcú na Ústavnom súde SR napadnúť aj otázku dvojakých poslaneckých mandátov. "Keďže z ústavy jasne vyplýva, že poslanci by mali vykonávať svoj mandát rovnocenne, očakávame, že Ústavný súd by mohol zrušiť dvojaké mandáty," konštatoval Budaj. Predseda LDÚ poukázal na to, že kým jednu skupinu poslancov je možné odvolať len po právoplatnom rozhodnutí súdu, potvrdzujúcom spáchanie trestného činu, iní zákonodarcovia, ktorí nastúpili ako náhradníci, môžu byť zbavení mandátu aj vrátením sa ich predchodcu, zastávajúceho napríklad vládny post. To podľa neho môže byť stranícke či subjektívne rozhodnutie.
Budaj verí, že podporu pre oba návrhy liberáli nájdu aj u poslancov za Stranu zelených na Slovensku a Stranu občianskeho porozumenia, s ktorými sú združení v spoločnom poslaneckom klube v Národnej rade SR.