Bratislava 6. novembra (TASR) - Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách je podľa stanoviska SR v rozpore s medzinárodným právom a európskymi štandardami. Slovensko bude preto požadovať, aby sa rozporné normy zákona na jeho území neaplikovali. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslav Chlebo o tom informoval dnes v Bratislave na tlačovej besede.
Ako ďalej uviedol, maďarská strana by mala uvažovať o novelizácii zákona, ktorý nadobudne platnosť 1. januára 2002. V súvislosti s možnými úpravami vykonávacích predpisov, ktoré Maďarsko k rámcovému zákonu pripravuje, konštatoval, že podľa jeho názoru obsah zákona nemôže byť menený predpismi nižšej právnej sily.
Chlebo konštatoval, že obsah zákona je aj v rozpore so závermi tzv. Benátskej komisie. Maďarsko ním spochybňuje i základnú medzištátnu slovensko-maďarskú zmluvu, ako aj ďalšie bilaterálne dohody. Svojou jurisdikciou zasahuje do územia okolitých krajín a jeho realizácia by znamenala narušenie princípu nediskriminácie, ktorý je jedným zo základných princípov Európskej únie, povedal Chlebo.
Ako zároveň zdôraznil, SR má záujem o dialóg s maďarskou stranou a bytostné úsilie vyhnúť sa možnosti, aby sa zákon stal faktorom narušenia vzájomnej spolupráce. Obsah zákona a vzájomné stanoviská k nemu budú pritom témou stretnutia J. Chleba s jeho maďarským partnerom Zsoltom Némethom 16. novembra v Bratislave.
K pozadiu vnímania problémov okolo zákona Chlebo spomenul i tézu formulovanú maďarským premiérom Viktorom Orbánom o zjednocovaní Maďarov ponad hranice. "Musíme povedať, že nám nesedí, ako sa k tejto téze pristupuje a jednoznačne odmietame zanášanie prvkov nacionalizmu a nacionalizácie do stredoeurópskeho priestoru. Vnímame to, ako negáciu mnohých dosiahnutých výsledkov v rámci stabilizácie tohto priestoru a ako potenciálne riziko do budúcnosti," povedal Chlebo. Ako ďalej uviedol, nemožno sa pasívne prizerať úsiliu o akési umelé vyčleňovanie v rámci slovenskej spoločnosti a snahe vytvárať inštitucionálne väzby medzi štátnymi príslušníkmi SR a Maďarskou republikou. *hol som NNNN