Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Jána Figeľa a prezidenta Policajného zboru Jána Piptu na východnej hranici SR.
Ako dnes pre TASR uviedol J. Figeľ, monitoring bol dôležitý z pohľadu rokovania SR s Európskou úniou (EÚ) v rámci Kapitoly 24, ktorá sa začne otvárať v máji tohto roka. Do oblasti vnútra a spravodlivosti patria aj otázky hraničnej a cudzineckej agendy, boja proti organizovanému zločinu, pašovaniu drog, ilegálnej migrácii a podobne. Súčasťou kapitoly je aj spolupráca schengenského informačného systému.
"Monitoring ukázal, že východné slovensko-ukrajinské hranice sú štandardné a hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom je dokonca nadštandardný", doplnil J. Pipta. Poukázal na určité rezervy v ochrane zelených hraníc, ktoré sa odbúrajú pripravovanými systémovými krokmi. Od 1. apríla bude úrad hraničnej a cudzineckej polície líniovo riadený, teda bude odčlenený od krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Od 1. júna ochrana slovensko-ukrajinskej hranice bude zabezpečovaná profesionálnymi výkonmi príslušníkov policajného zboru.
K 1. januáru tohto roka bola slovensko-ukrajinská a slovensko-maďarská hranica na východe posilnená o 145 príslušníkov PZ. K 1. júnu dôjde k ďalšiemu posilneniu uvedenej hranice. Ako dodal Pipta, za uplynulé dva mesiace tohto roka na slovensko-ukrajinskej hranici zaistili v Košickom kraji 90 a Prešovskom kraji 64 nelegálnych migrantov.
Prezídium PZ a Ministerstvo vnútra (MV) SR pripravujú v súvislosti so schengenským systémom ďalšie legislatívne kroky. V septembri sa bude parlament zaoberať novým zákonom o pobyte cudzincov, novelizáciou zákona o PZ. Zároveň sa pripravuje zavedenie nových inštitúcií v PZ, ktoré vzniknú na základe odporúčania z Bruselu.
Za krok vpred označil počas tlačovej besedy Ján Figeľ aj od 1. marca platiaci liberalizovaný vízový režim s Ukrajinou. Jeho výhodami a ďalšími postupmi v ekonomickom, kultúrnom i vedeckom rozvoji a spoluprácou s Ukrajinou sa bude zaoberať J. Figeľ počas popoludňajších rokovaní v Užhorode.