Bratislava 7. novembra (TASR) - Slovenská republika sa radí medzi kandidátske krajiny Európskej únie (EÚ) s najväčšou podporou občanov pre členstvo v únii. V referende o vstupe do EÚ by v septembri hlasovalo 65,1 percent občanov SR kladne a len 13,6 percent by bolo proti.
V porovnaní s ďalšími desiatimi kandidátskymi krajinami je vo výške podpory pre členstvo pred Slovenskom len Bulharsko so 70,6 percentnou podporou obyvateľov. Nasledujú Slovinsko (63,1), Turecko (61,1), Maďarsko (60,8) a Lotyšsko (53,5).
Tesne pod 50 percentnou podporou členstva krajiny v EÚ sa radia Poľsko (49,6), Litva (48,6), Česká republika (47,6) a Rumunsko (46,1). Výrazne najmenšiu podporu obyvateľov pre začlenenie sa do únie má Estónsko (38,9 percent), aj tu však podpora stále prevažuje nad negatívnym postojom. Celkovo by v hypotetickom referende v kandidátskych krajinách hlasovala pre vstup do EÚ viac ako polovica verejnosti (55,7 percent).
Vyplýva to z medzinárodného prieskumu verejnej mienky, ktorý bol realizovaný v septembri tohto roka a zúčastnilo sa ho okrem Malty a Cyprusu všetkých 11 kandidátskych krajín EÚ. Na identický súbor otázok odpovedala v jednotlivých štátoch reprezentatívna vzorka v počte približne jeden tisíc občanov. Za Slovensko na projekte spolupracovala agentúra TNS Factum-Slovakia, s.r.o. Koordinátorom projektu bol TNS Factum z Českej republiky.
Oproti minuloročnému prieskumu vzrástla podpora respondentov pre členstvo v EÚ na Slovensku o 3,5 percenta. Podpora vzrástla aj v Bulharsku, Litve, Lotyšsku, Maďarsku a Slovinsku. Súhlas so začlenením krajiny do únie naopak poklesol v Rumunsku, Turecku, Poľsku, Českej republike a Estónsku.
Výsledky prieskumu dnes TASR poskytol Ivan Šimek z agentúry Taylor Nelson Sofres Factum.
TASR ponúka k materiálu aj graf.