Bratislava 7. novembra (TASR) - Rozhodnutím Národnej rady SR nepokračovať v rokovaní o vládnych návrhoch zákonoch o Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase sa podľa ministra kultúry SR Milana Kňažka de facto skončil viac ako dva roky trvajúci proces vypracovania, predloženia a posudzovania oboch návrhov na vládnej i parlamentnej úrovni.
Rozhodnutie NR SR bude pre obe verejnoprávne médiá znamenať "navonok nič". V skutočnosti však budú obe inštitúcie pokračovať v doterajšom režime riadenia a hospodárenia, ako de facto štátne organizácie. Kompetencie ich volených orgánov zostanú naďalej právne nejednoznačné a umožňujúce rozdielny výklad riadiacich a kontrolných právomocí bez jasného určenia kritérií aj bez arbitra. Štátny majetok, ktorý spravujú, naďalej nebudú môcť efektívne používať na zvýšenie svojich príjmov, no zároveň sa budú musieť o tento majetok starať bez toho, aby im štát na to vytvoril investičné zdroje a podmienky. Budú naďalej hospodáriť ako štátne príspevkové organizácie závislé od dotácií zo štátneho rozpočtu. Naďalej v nich bude absentovať účinná kontrolná zložka nezávislá od manažmentu a s príslušnými právomocami a ďalej sa budú zvyšovať ich nároky na verejné zdroje a zároveň znižovať miera ich politickej aj ekonomickej nezávislosti, povedal Kňažko na mimoriadnej tlačovej besede MK SR.
Problém oboch návrhov nespočíva podľa ministra priamo v ich znení, ale kdesi inde. "Diplomaticky sa tomu zvykne vravieť nedostatok politickej vôle, vyjadrený okrem iného aj právne nejednoznačným rozhodnutím parlamentu nepokračovať v rokovaní o predložených návrhoch," povedal.