Bratislava 7. novembra (TASR) - Návrh zákona o ochrane vôd a nakladaní s vodami dnes s pripomienkami schválila vláda SR. Napriek tomu, že sa pri tvorbe normy nepodarilo zladiť predstavy ministerstiev pôdohospodárstva a životného prostredia, šéf ekologického rezortu László Miklós považuje schválenie zákona za víťazstvo.
Poukázal na to, že spor medzi spomínanými ministerstvami sa týka hlavne toho, čo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) odmietlo do zákona zaradiť. Miklós vymenoval problematiku spoplatnenia vôd, ktorá by sa mala podľa neho riešiť inou právnou úpravou. Ďalej spomenul ochranu pred povodňami, o ktorej sa domnieva, že nepatrí do environmentálneho zákona.
Ministerstvo pôdohospodárstva tiež namietalo, že v zákone chýba oblasť integrovanej správy podzemných a povrchových vôd. Návrhu tiež vyčíta, že v ňom nie je zapracovaná Rámcová smernica Európskej únie o vodách. Minister Miklós v tejto súvislosti povedal, že členské štáty majú povinnosť implementovať jej zásady do roku 2003, preto v súčasnosti nepovažuje za vhodné sa tým zaoberať. Poznamenal však, že do návrhu zákona sa premietlo dvanásť iných smerníc únie.
Návrh zákona, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť od apríla budúceho roku, upravuje rozdelenie vôd, vymedzuje základné pojmy v oblasti vodného hospodárstva, práva k vodám a právnu povahu vôd. Ďalej upravuje stav povrchových a podzemných vôd, vodné plánovanie, nakladanie s nimi, upravuje vodné toky, správu povrchových vôd a podzemných vôd, vodné stavby, pôsobnosť orgánov štátnej vodnej správy a sankcie za porušenie povinností.
Minister upozornil na to, že prijatím zákona sa napríklad zvýši ochrana vôd, sprísnia sa limity pre vypúšťanie dusíku, či fosforu. Do roku 2004 by malo dôjsť k vylúčeniu vypúšťania obzvlášť nebezpečných látok a do roku 2009 aj ostatných škodlivých látok. Okrem iného sa zákonom prenesú na obce niektoré kompetencie pri nakladaní s vodami, vrátane udeľovania pokút.
Zákon o vodách sa pripravoval niekoľko rokov. Po zákone o odpadoch, ktorý parlament schválil v máji, ide o ďalšiu dôležitú legislatívnu normu z hľadiska vstupu SR do EÚ.
*ad som NNNN