Bratislava 7. novembra (TASR) - Koncertom súboru Krakowska grupa perkusyjna, ktorý sa špecializuje na hudbu pre bicie nástroje, odštartoval dnes v Bratislave 6. ročník Medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos 2001.
Prehliadka, ktorá sa koná každé dva roky, prezentuje novinky súčasnej hudby zo Slovenska i zahraničia. V tomto roku budú takmer všetky diela uvedené minimálne v slovenskej premiére. Štyri tituly boli objednané priamo festivalom a odznejú vo svetovej premiére. Počas desiatich dní Melos-Étos odznie dovedna 14 koncertov. Okrem zahraničných skladateľov sa predstaví aj 15 slovenských autorov. Hviezdou prehliadky bude estónsky skladateľ a legenda súčasnej duchovnej hudby Arvo Pärt, ktorý sa preslávil nielen v Európe, ale aj v celosvetovom meradle. Jeho diela zaznejú 11. novembra v Dóme sv. Martina za jeho osobnej účasti.
Súčasťou tohtoročnej prehliadky bude ďalej napríklad opera muzikálového typu štvorice popredných rakúskych autorov pod názvom Da Capo Al Capone v podaní Ensemble Wiener Collage. Na koncerte Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, s dirigentom z Varšavy Romanom Rewakowiczom, odznejú aj dva súčasné klavírne koncerty Zygmunda Krauzeho a Juraja Beneša. V koncertom štúdiu SRo sa bude konať aj organový recitál mága súčasného organu a skladateľa Jeana Guilloua z Paríža. V Bratislave bude tiež koncertovať Štátny komorný orchester Žilina s dielami Petra Zagara, Toru Takemitsu a Astora Piazolu.
Súbor Krakowska grupa perkusyjna patrí medzi popredné európske súbory špecializované na hudbu pre bicie nástroje. Na festivale Melos-étos už účinkoval a do Bratislavy sa vracia po desiatich rokoch s novým repertoárom. Skupina vznikla v roku 1984, kedy sa z iniciatívy Jana Pilcha dali dohromady učitelia, absolventi a študenti Krakovskej Hudobnej Akadémie, s cieľom predvádzať hudbu 20. storočia. Súbor od svojho vzniku premiéroval mnohé pôvodné diela skladateľov ako Alejandro Iglesias Rossi, Boguslaw Schäffer, Hanna Kulenta, Krystyna Moszumaäska, Nancy van der Vate, Kyu-Yung-Chin a v repertoári má väčšinu ťažiskových skladieb autorov 20. storočia. Podieľal sa napríklad na vzniku série televíznych programov nazvaných Hudba a ticho, ktorý vznikol v poľsko-francúzskej koprodukcii. Súbor niekoľkokrát účinkoval na prestížnych domácich festivaloch (Varšavská Jeseň, Poznaňská Jar, festival hudby krakovských skladateľov) a prehliadkach Novej hudby v zahraničí (Mníchov, Berlín, Amsterdam, Praha). Jednotliví členovia súboru sú aktívni aj ako sólisti či hráči v mnohých poľských a zahraničných orchestroch nielen klasickej hudby, ale aj jazzu.