SR je podľa New York Times jasným kandidátom budúceho kola rozširovania NATO
New York 9. marca (TASR) - Napriek všemožným snahám naviesť Moskvu na srdečnú úroveň vzťahov s NATO a novým úlohám na Balkáne v období po ukončení studenej vojny, zostáva Severoatlantická aliancia hlavným zastrašovacím prostriedkom pre akúkoľvek ruskú expanziu v budúcnosti. Napísali to v nedávno publikovanej analýze americké noviny New York Times.
Slovensko a Slovinsko, pokračuje denník, sú jasnými kandidátmi budúceho kola rozširovania NATO. Rumunsko a pobaltské krajiny sa teraz usilujú o členstvo v aliancii omnoho intenzívnejšie, no ich kandidatúra je omnoho komplikovanejšia.
Po páde režimu bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča sa už Balkán nepovažuje za tak nebezpečný a Rumunsko je zrejme ešte stále dosť nestabilné. Členstvom Estónska, Lotyšska a Litvy v NATO by sa zas prekročila hranica niekdajšieho Sovietskeho zväzu.
Ruský prezident Vladimir Putin prízvukuje potrebu ochrany ruských národných záujmov po rokoch poklonkovania sa krajiny pod vedením jeho predchodcu Borisa Jeľcina Západu. Zatiaľ čo Jeľcin sa často zdal byť ľahostajný k udalostiam v exsovietskych republikách - v Moskve známych ako blízke zahraničie - Putin trvá na tom, že sú súčasťou ruskej sféry vplyvu a zostávajú životne dôležité zo strategického hľadiska.
Toto tvrdenie je dostatočné nato, aby pobúrilo tých, ktorí kedysi žili pod sovietskym jarmom. Najnovšie aktivity Putina v krajinách ako sú Ukrajina, Gruzínsko, Moldavsko a Azerbajdžan majú vplyv na budúcnosť vzťahov Východ-Západ, práve tým, že vytvárajú tlak na nové kolo rozširovania NATO. Už teraz sa stupňuje túžba Rumunska a pobaltských krajín dostať sa pod ochranný štít aliancie tak rýchlo, ako sa len dá.
Rusko chce nutne obnoviť vlastný radarový systém včasného varovania, ktorý sa zrútil rozpadom Sovietskeho zväzu. Keďže na tejto myšlienke sa pobaltské republiky nechcú podieľať, Moskva nalieha na ostatné národy tzv. blízkeho zahraničia, vrátane Ukrajiny, aby sa zapojili do projektu. Kremeľ vytvoril kolektívnu bezpečnostnú organizáciu s niekoľkými ázijskými republikami a Kaspické more a jeho obrovské zásoby ropy klasifikoval ako ruský strategický záujem.
Rusko navyše podpísalo s Kyjevom, ktorý v roku 1997 a 1998 uzavrel zmluvy o vojenskej spolupráci s NATO, novú vojenskú dohodu. Moskva tak získala vplyv na plánovanie vojenských cvičení so zahraničnou účasťou na ukrajinskom území a plánované cvičenia Ukrajiny a NATO strácajú na účelnosti.
Zrejme najlepším príkladom ruského nátlaku možno pozorovať v Gruzínsku. Ruská taktika v tejto kaukazskej republike siaha od ekonomického nátlaku až po požiadavky, aby Rusi mohli stále využívať miestne letecké základne bez dozoru, či súhlasu Tbilisi. Kremeľ spája požiadavky s obvineniami, že Gruzínsko podporuje vzbúrencov v ruskej Čečenskej republike, uzatvára New York Times.
Káčer verí, že summit NATO v Prahe pošle pozvánky novým členom
Brusel 9. marca (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Rastislav Káčer má signály, že budúcoročný summit Severoatlantickej aliancie (NATO) v Prahe rozhodne o ďalšom rozšírení a pošle pozvánky novým členským krajinám.
"Pozerám sa na to s istým optimizmom, pretože práve posledné týždne priniesli množstvo vyjadrení, ktoré sa prikláňajú k tomu, že summit v roku 2002 bude znamenať pozvanie nových členov," povedal Káčer na tlačovej konferencii po rokovaní v bruselskom sídle aliancie.
NATO sa v roku 1999 na summite vo Washingtone zaviazalo, že najneskôr na vrcholnej schôdzke v roku 2002 prehodnotí proces rozširovania.
"Čo bude znamenať toto prehodnotenie, nie je jasné a predstavitelia aliancie sa ani nemôžu ináč vyjadrovať...ale to neznamená, že na úrovni členských štátov neprebieha diskusia v tomto smere," uviedol Káčer.
Diskusia o prijatí nových krajín sa podľa neho intenzívne rozbieha a "zaznievajú hlasy, ktoré sú pre Slovensko mimoriadne dôležité a ktoré podporujú myšlienku, že summit v Prahe má znamenať pozvania".
Rozhodnutie o rozšírení NATO bude podľa Káčera politické, avšak vojenská pripravenosť či stav armády budú hrať tentoraz väčšiu úlohu, ako pri vstupe Českej republiky, Maďarska a Poľska v roku 1999.
Káčer v Bruseli rokoval s Politicko-vojenským riadiacim výborom NATO o pokroku Slovenska v plnení 64 partnerských cieľov. Išlo o súčasť pravidelných konzultácií vo formáte 19+1, ktoré stanovuje Akčný plán členstva. Predstaviteľov NATO zaujímalo najmä zabezpečenie finančného krytia jednotlivých cieľov, zabezpečenie dlhodobej perspektívy v oblasti plánovania a rozvoja ozbrojených síl, politická kontinuita na Slovensku a ďalšie otázky.
Delegácie SR a NATO prijali spoločné hodnotenie plnenia partnerských programov, ktoré budú definitívne uzatvorené na ministerskom rokovaní Severoatlantickej rady a SR 20. apríla 2001.
Budapešť sa neobáva negatívneho vplyvu nedelňajšieho podujatia na vzťahy so SR
Budapešť 9. marca (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí Maďarskej republiky s poľutovaním prijalo informáciu o vyhlásení slovenského rezortu zahraničných vecí v súvislosti s pamätnou slávnosťou pri príležitosti 100. výročia narodenia Jánosa Esterházyho v Maďarsku. Informuje o tom maďarská národná agentúra MTI s odvolaním sa na komuniké tlačovej kancelárie MZV MR.
Podľa rovnakého zdroja (nedeľňajšie) spomienkové podujatie iniciovali a zorganizovali civilné organizácie, Rákocziho zväz a Pamätný výbor Jánosa Esterházyho.
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí poukazuje na to, že o slávnosti pred týždňami informovalo diplomatickou cestou slovenskú stranu, ktorá voči usporiadaniu podujatia nevzniesla výhrady. Rezort zdôrazňuje, že nezdieľa obavy Ministerstva zahraničných vecí SR, že by pamätná slávnosť mohla negatívne ovplyvniť atmosféru vzájomnej dôvery a konštruktívnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskom.
Podľa informácií budapeštianskeho ministerstva mienia rečníci podujatia oceniť ľudské a politické kvality Jánosa Esterházyho, jeho prácu v záujme prehĺbenia maďarsko-slovenských vzťahov a prezentovať ho predstaviteľom súčasnej generácie ako nasledovaniahodný príklad.
Komuniké MZV MR signalizuje, že maďarská historiografia považuje J. Esterházyho za poprednú osobnosť verejného života, ktorá sa zastala prenasledovaných počas druhej svetovej vojny a zúčastnila sa na ich zachraňovaní.
János Esterházy videl viac ako problémy vlastného národa a precítil starosti a úsilia iných národov. "Patril medzi tie zriedkavé európske osobnosti, ktoré rozoznali geopolitický význam Slovenska a slovensko-maďarského zmierenia a uznali právo slovenského národa na sebaurčenie. Rovnaké právo chcel zabezpečiť aj pre iné národnosti (niekdajšieho) Československa," uvádza sa v komuniké MZV MR. Jeho humanistický a demokratický spôsob uvažovania a zodpovednosť, ktorú vzal na seba v záujme maďarskej komunity, slúžili ako príklad a povzbudenie pre maďarské spoločenstvo, ktoré sa dostalo do menšinového postavenia, konštatuje MZV MR.
Bolo by nám úprimne ľúto, ak by Ministerstvo zahraničných vecí SR doterajšiu odbornú diskusiu historikov o osobnosti Jánosa Esterházyho prenieslo na politickú úroveň, parafrázuje MTI komuniké maďarského rezortu.
Ministerstvo zahraničných vecí SR vyjadrilo dnes poľutovanie a znepokojenie v súvislosti s prípravou pamätného zasadnutia v Parlamente Maďarskej republiky pri príležitosti 100. výročia narodenia Jánosa Esterházyho.
Je nespochybniteľné, že Esterházy bol prinajmenšom kontroverznou osobnosťou, uvádza sa v dnešnom vyhlásení, ktoré TASR poskytol hovorca MZV SR Boris Gandel. "MZV SR je preto toho názoru, že podujatia podobného charakteru neprispievajú k upevňovaniu vzájomnej dôvery a k atmosfére prehlbovania konštruktívnej spolupráce medzi SR a Maďarskou republikou." V tomto kontexte sa MZV SR dištancuje od prípadnej účasti predstaviteľov politického a verejného života SR na tomto zasadnutí.
Národný súd Československej republiky odsúdil Jánosa Esterházyho v roku 1947 za aktivity z obdobia pred a počas druhej svetovej vojny v neprítomnosti na trest smrti, ktorý mu neskôr prezident zmenil na doživotie. János Esterházy zomrel vo väzení 8. marca 1957.
Káčer: NATO má úprimný záujem o Slovensko
Brusel 9. marca (TASR) - Hodnotenie prípravy Slovenska, ktoré dnes v Bruseli prijali delegácie Severoatlantickej aliancie a SR, je spravodlivé, realistické a odráža skutočný pokrok krajiny na ceste k členstvu v NATO. Po dnešnom rokovaní s Politicko-vojenským výborom NATO v bruselskom sídle aliancie to povedal štátny tajomník Ministerstva obrany SR Rastislav Káčer.
Hodnotiaci dokument definitívne schvália na ministerskej schôdzke Severoatlantickej rady a Slovenska 20. apríla. Podľa Káčera množstvo konkrétnych otázok, ktoré dnes partneri z NATO slovenskej delegácii položili, dokazuje úprimný záujem aliancie o Slovensko. "Na druhej strane nám to dáva veľmi cennú spätnú väzbu a umožňuje nám to urobiť si lepšiu predstavu o tom, na ktoré oblasti dáva aliancia dôraz," hodnotil význam dnešného stretnutia Káčer.
Slovenská delegácia upriamila pozornosť partnerov z NATO na niekoľko kľúčových oblastí. Ide o nedávnu novelu ústavy, ktorá je mimoriadne dôležitá z pohľadu našich budúcich záväzkov voči aliancii, a umožňuje najmä pružnejšie rozhodovanie o vysielaní vojenských jednotiek do zahraničia.
Káčer tiež informoval o prerozdelení finančných zdrojov a partnerom z NATO oznámil, že vláda v januári rozhodla o navýšení finančných prostriedkov tak, aby všetky plány určené na tento rok pre partnerské ciele boli pokryté. Pripomenul tiež schválenie zákona o utajovaných skutočnostiach, ktorý zvyšuje podľa neho dôveryhodnosť krajiny.
Predstavitelia aliancie pozitívne prijali prehodnotenie niektorých partnerských cieľov - Slovensko sa vzdalo úmyslu prispôsobiť ruské stíhačky MIG 29 pre operácie aliancie. "Ušetríme tým vyše tri miliardy korún v plánovacom období do roku 2006, čo nám umožní sústrediť sa na ciele, ktoré sú v tomto období potrebnejšie," vysvetlil Káčer na rokovaní s NATO.
M. Kňažko podpísal zmluvu medzi USA a SR o ochrane kultúrneho dedičstva
Washington 9. marca (TASR) - Slovenský minister kultúry Milan Kňažko podpísal dnes vo Washingtone dohodu medzi vládami Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických o ochrane a zachovaní kultúrnych pamiatok, ktoré súvisia s históriou oboch krajín. Za americkú stranu dohodu podpísal Michael Lewan, predseda Komisie pre zachovanie amerického dedičstva v zahraničí.
Základom dohody je zmluvný záväzok oboch strán podniknúť primerané kroky na ochranu a zachovanie kultúrnych pamiatok a historických sídiel všetkých menšín a náboženských alebo etnických skupín, ktoré žijú, alebo žili na území štátov zmluvných strán a stali sa obeťou genocíd. Realizáciou dohody bude poverená spoločná zmiešaná komisia, do ktorej Slovensko a Spojené štáty nominujú po troch členoch.
Pôvodne koncipovaná skromná slávnosť na pôde amerického Kongresu sa premenila na veľmi slávnostné a priateľské stretnutie takmer sto predstaviteľov amerického politického, kultúrneho a spoločenského života a prítomní boli aj zástupcovia niekoľkých diplomatických misií akreditovaných vo Washingtone.
Veľmi povzbudivé a priateľské slová na adresu Slovenska predniesol senátor Tom Lantos z Kalifornie. Povedal, že využije všetku váhu svojej politickej osobnosti, aby presvedčil svojich kolegov v americkom Kongrese, že Slovensko by sa malo pri prvej možnej príležitosti stať členom Severoatlantickej aliancie, pretože, ako povedal, "to je miesto, kam demokratické Slovensko patrí". Americká strana podľa senátora Lantosa bude podporovať aj vstup Slovenska do Európskej únie. Na adresu práve podpísanej zmluvy povedal, že je potrebné nezabúdať na minulosť, pretože tá pomáha v boji proti rasizmu, xenofóbii a za tolerantnosť medzi národmi, etnickými a náboženskými skupinami.
Minister Kňažko a veľvyslanec SR vo Washingtone Martin Bútora po podpise zmluvy ocenili, že senátor Lantos prisľúbil v americkom Kongrese pomáhať presadiť ambície Slovenska integrovať sa do transatlantických štruktúr.
V Rakúsku zadržali 18 migrantov
Eisenstadt 10. marca (TASR) - Vojaci rakúskej armády zadržali v noci nadnes pri rakúskej obci Kittsee 18 ilegálnych migrantov, prichádzajúcich zo Slovenska. Medzi zadržanými bolo 11 Afgancov a sedem Iračanov. Osemnástich zadržaných narušiteľov slovensko-rakúskych hraníc odovzdali pohraničnej polícii na ďalšie vyšetrovanie.
APA analzuje situáciu v súvislosti s pripravovanou reformou verejnej správy v SR
Viedeň 11. marca (TASR) - Reforma verejnej správy patrila k najdôležitejším úlohám novej slovenskej vlády pri jej nástupe v roku 1998, začína svoju dnešnú analýzu o pripravovanej reforme verejnej správy na Slovensku rakúska tlačová agentúra APA.
Reformou verejnej správy na Slovensku by mala samospráva získať viac kompetencií, viac finančných prostriedkov a vlastníckych práv. Keď pred rokom predložil svoj projekt na reformu vládny splnomocnenec Viktor Nižňanský, zdalo sa, že komunálni politici a zástupcovia koaličných strán našli spoločnú reč. Medzitým je to však inak: Zatiaľ čo starostovia hovoria aj naďalej o kompetenciách a financiách, poprední predstavitelia politických strán zabŕdli do nekonečných diskusií o počte a hraniciach správnych celkov.
Kameňom úrazu sa stala požiadavka Strany maďarskej koalície (SMK) na zriadenie takého územnosprávneho celku na južnom Slovensku, v ktorom by sa spojili okresy, kde má väčšinu maďarská menšina. SMK odôvodňovala túto požiadavku najprv snahou o etnické spojenie maďarského obyvateľstva na južnom Slovensku.
Po tom, ako všetky vládne strany túto argumentáciu odmietli, začala SMK hovoriť o hospodárskych a sociálnych problémoch južného Slovenska. Konečné a jednoznačné zamietnutie požiadavky SMK na zriadenie požadovaného územného celku na južnom Slovensku obnovilo staré rozpory vo vládnej koalícii.
Stranícke grémiá dnes opäť diskutujú o počte a hraniciach územnosprávnych celkov. Zase počuť magické čísla: 4, 8, 12. Všetko nasvedčuje tomu, že reforma verejnej správy uviazla. Zdá sa, že sen starostov o získaní väčšieho podielu finančných prostriedkov a kompetencií sa rozplynul, uvádza APA vo svojej analýze. Vládne strany nemajú odvahu na radikálnu decentralizáciu. V roku 2002 sú na programe parlamentné voľby a štyri z piatich vládnucich strán budú zápasiť o prežitie. Kto má mať v tejto situáciu ešte odvahu na vykonanie hlbokých reforiem?
Podľa Michala Sýkoru, predsedu Združenia miest a obcí na Slovensku (ZMOS), je reforma verejnej správy potrebná, nikto ju nemôže zastaviť, možno ju len zabrzdiť a spomaliť. Politici na Slovensku umenie brzdiť veľmi dobre ovládajú, uzatvára svoju analýzu rakúska agentúra APA.
F.Mádl: Esterházy vždy zdvihol hlas proti deformácii menšinových práv
Budapešť 11. marca (TASR) - János Esterházy vždy zdvihol hlas proti akejkoľvek deformácii menšinových práv a diskriminácii. V Kongresovej sieni maďarského parlamentu v Budapešti to dnes na pamätnej slávnosti pri príležitosti 100. výročia narodenia niekdajšieho poslanca slovenského snemu a výkonného predsedu bývalej Zjednotenej maďarskej strany vyhlásil prezident Maďarskej republiky Ferenc Mádl.
Podľa jeho slov Esterházy veril, že národy žijúce vedľa seba v Dunajskej kotline sa môžu stať faktorom európskeho poriadku iba prostredníctvom mierového spolunažívania a spoločnej tvorivej práce. Preto sa po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie vedome rozhodol zostať na rodnej zemi a akceptovať osud príslušníka menšiny.
Obeť, ktorú priniesol János Esterházy, je podľa Mádla poučením pre súčasníkov, aby požadovali garantovanie rovnoprávnosti maďarských menšín žijúcich za hranicami. Najvyšší maďarský predstaviteľ pripomenul, že Esterházy bol popredným stúpencom slovenskej autonómie a že do konca života veril v zachovanie maďarského národa. "Jeho život predstavoval dobrovoľné prinášanie obetí v záujme všetkých menšín, ako aj v záujme väčšinového slovenského národa," cituje agentúra MTI slová maďarského prezidenta.
Ferenc Mádl však zdôraznil, že aj Maďarská republika musí urobiť zadosť oprávneným požiadavkám voči nej a zabezpečiť v čo najúplnejšej miere rovnoprávnosť minorít žijúcich v krajine. "Preto som považoval za prirodzené, aby som sa v jednom z prvých verejných vyhlásení v štátnickej funkcii na pôde Valného zhromaždenia OSN angažoval v záujme adekvátneho posudzovania menšín," uviedol maďarský prezident, ktorý sa zmienil aj o tragickom osude Jánosa Esterházyho.
Na pamätnej slávnosti, ktorú zorganizovali civilné organizácie, mali podľa piatkovej správy maďarskej agentúry MTI vystúpiť s prednáškami podpredseda vlády SR Pál Csáky a predseda Rákocziho zväzu József Halzl. V Budapešti mali pri tejto príležitosti súčasne odovzdať pamätné medaily Jánosa Esterházyho, laureátmi ktorých sú v tomto roku Strana maďarskej koalície (SMK), poslanec Národnej rady SR za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) František Mikloško a duchovný Károly Lénár z maďarskej Pápy.
Ministerstvo zahraničných vecí SR vyjadrilo v piatok poľutovanie a znepokojenie v súvislosti s prípravou pamätného zasadnutia v Parlamente Maďarskej republiky pri príležitosti 100. výročia narodenia Jánosa Esterházyho.
Je nespochybniteľné, že Esterházy bol prinajmenšom kontroverznou osobnosťou, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré TASR poskytol v piatok hovorca MZV SR Boris Gandel. "MZV SR je preto toho názoru, že podujatia podobného charakteru neprispievajú k upevňovaniu vzájomnej dôvery a k atmosfére prehlbovania konštruktívnej spolupráce medzi SR a Maďarskou republikou." V tomto kontexte sa MZV SR dištancovalo od prípadnej účasti predstaviteľov politického a verejného života SR na tomto zasadnutí.
V reakcii MZV Maďarskej republiky, ktoré zverejnili ešte v ten istý deň, sa medziiným signalizuje, že maďarská historiografia považuje J. Esterházyho za poprednú osobnosť verejného života, ktorá sa zastala prenasledovaných počas druhej svetovej vojny a zúčastnila sa na ich zachraňovaní. János Esterházy videl viac ako problémy vlastného národa a precítil starosti a úsilia iných národov. "Patril medzi tie zriedkavé európske osobnosti, ktoré rozoznali geopolitický význam Slovenska a slovensko-maďarského zmierenia a uznali právo slovenského národa na sebaurčenie. Rovnaké právo chcel zabezpečiť aj pre iné národnosti (niekdajšieho) Československa," uvádza sa v dokumente MZV MR.
Vedecký sekretár Slovenskej akadémie vied Dušan Kováč označil za nevhodné, aby sa v maďarskom parlamente uskutočnila pamätná slávnosť pri príležitosti 100. výročia narodenia Jánosa Esterházyho. Tento československý a aj slovenský občan bol postavou "prinajmenšom kontroverznou, keďže bol súčasťou maďarskej iredenty," uviedol. Znepokojenie MZV SR nad prípravou podujatia v sídle Parlamentu Maďarskej republiky je podľa Kováča úplne namieste.
O znepokojení slovenskej strany nad prípravou budapeštianskeho podujatia dnes informovala aj rakúska tlačová agentúra APA. Esterházy bol kontroverznou osobnosťou a v očiach niektorých Slovákov symbolickým predstaviteľom nacionalistickej politiky. "Bolo by lepšie ctiť si osobnosti, ktoré naše národy spájajú a nie také, ktoré ich rozdeľujú," cituje APA hovorcu MZV SR Borisa Gandela.
Národný súd Československej republiky odsúdil Jánosa Esterházyho v roku 1947 za aktivity z obdobia pred a počas druhej svetovej vojny v neprítomnosti na trest smrti, ktorý mu neskôr prezident zmenil na doživotie. János Esterházy zomrel vo väzení 8. marca 1957.
Stav prác na obnove Mostu Márie Valérie si v apríli pozrú premiéri SR a MR
Ostrihom 11. marca (TASR) - Predsedovia vlád SR a Maďarska, Mikuláš Dzurinda a Viktor Orbán, sa pravdepodobne začiatkom apríla oboznámia s aktuálnym stavom stavebných prác na obnovovanom Moste Márie Valérie, spájajúcom Ostrihom a Štúrovo. Malo by sa tak stať počas pripravovanej oficiálnej návštevy slovenského premiéra v MR.
Priaznivé počasie uplynulých týždňov umožnilo nerušene pokračovať v realizácii investičného projektu, ktorý by sa mal v súlade s plánom dokončiť do konca roka 2001. Spomínaný most vyhodili do vzduchu ustupujúci fašisti koncom druhej svetovej vojny.
Ako informovali maďarskí odborníci, pracovalo sa nielen na adekvátnom rozšírení-posilnení pobrežných pilierov pri Ostrihome a v okolí brehu, ale aj po celej šírke dunajského koryta, odkiaľ bolo treba medziiným vytiahnuť trosky pôvodnej mostnej konštrukcie. Navyše bolo treba okolie staveniska vyčistiť od ostatkov, ktoré tu zanechali čulé bojové aktivity na sklonku druhej svetovej vojny. V budapeštianskom závode a.s. Ganz sa medzičasom pracuje na zostavovaní jednotlivých mostných prvkov.
Projekt o celkovom objeme 20 miliónov eúr sa financuje z 50 percent z prostriedkov PHARE, zvyšok uhradia rovnakým dielom obe zainteresované krajiny. Premiéri Mikuláš Dzurinda a Viktor Orbán podpísali príslušnú dohodu v septembri 1999, s realizáciou projektu začalo slovensko-maďarské konzorcium IS-Ganz po schválení Bruselom v októbri 2000.
Pamätné medaily Esterházyho prevzali v Budapešti SMK, F. Mikloško a K. Lénár
Budapešť 11. marca (TASR) - Pamätné medaily Jánosa Esterházyho prevzali dnes v Budapešti z rúk jeho dcéry, grófky Alice Malfattiovej predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár v zastúpení tohto subjektu, poslanec Národnej rady SR za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) František Mikloško a duchovný Károly Lénár z maďarskej Pápy. Stalo sa tak v rámci pamätnej slávnosti v Kongresovej sieni maďarského parlamentu pri príležitosti nedožitých 100. narodenín politika maďarskej národnosti, ktorý bol poslancom niekdajšieho slovenského snemu.
Je pre mňa veľkou cťou prijať toto ocenenie, pretože SMK sa snaží zastupovať záujmy a práva Maďarov a všetkých menšín na Slovensku tak, aby to nebolo na úkor príslušníkov slovenského národa, v duchu myšlienok Jánosa Esterházyho, povedal pri tejto príležitosti líder ocenenej strany Béla Bugár.
SMK na základe tejto idey podľa jeho slov dôsledne pracuje na vytvorení dobrých a priateľských vzťahov s politickými stranami, ktoré sú zástancami demokracie na Slovensku.
Na pamätnej slávnosti, ktorú zorganizovali civilné organizácie, vystúpili maďarský prezident Ferenc Mádl, ako aj podpredseda vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky a predseda Rákocziho zväzu József Halzl.
V telefonickom rozhovore pre TASR to uviedla hovorkyňa SMK Lívia Pokstallerová.
Na radnici v Békéšskej Čabe otvorili výstavu Cirkevné textílie a Sv. koruna
Békéšská Čaba 11. marca (TASR) - Verná kópia svätoštefanskej koruny a viac ako stovka textílií využívaných v kostoloch katolíckej, reformovanej a protestantskej cirkvi v Maďarskej republiky patria medzi exponáty výstavy Cirkevné textílie a Sv. koruna, ktorú dnes sprístupnili na radnici duchovného centra dolnozemských Slovákov, Békéšskej Čaby. Na vernisáži nechýbali ani početní hostia sídelného mesta župy Békés zo Slovenskej republiky.
Súčasťou expozície sú medziiným oltárne obrusy, plášte, prikrývky na kazateľňu, dosky na misály, cirkevné zástavy, omšové rúcha a poklopy na kalichy, celkove práce takmer ôsmich desiatok umelcov. Nechýba ani viacero exponátov-rarít.
Výstavu - záštitu nad ňou prevzali spomínané cirkvi - zorganizovali s podporou Úradu splnomocnenca vlády pre maďarské milénium Kultúrne stredisko a Združenie ľudového umenia župy Békés. Otvorila ju známa etnografka Jolán Borbélyová. Výstava potrvá do 23. marca, informovala agentúra MTI.
Zs. Németh: Skôr alebo neskôr dôjde na Slovensku k rehabilitácii J. Esterházyho
Budapešť 11. marca (TASR) - Presvedčenie, že dnešné spomienkové podujatie v Budapešti pri príležitosti nedožitých 100. narodenín Jánosa Esterházyho neovplyvní negatívne slovensko-maďarské vzťahy, respektíve vzťahy v rámci slovenskej vládnej koalície, vyjadril dnes pre MTI podpredseda Strany maďarskej koalície (SMK), vicepremiér SR pre menšinové a ľudské práva a regionálny rozvoj Pál Csáky.
"Vyhlásenie slovenského ministerstva zahraničných vecí považujem za poľutovaniahodné," povedal pre MTI predstaviteľ SMK a dodal, že János Esterházy patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov maďarskej komunity na Slovensku.
Politický štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Maďarskej republiky (MZV MR) Zsolt Németh pre národnú agentúru uviedol, že Budapešť včas informovala Bratislavu o pripravovanom spomienkovom podujatí a práve preto s nepochopením prijala príslušnú reakciu Ministerstva zahraničných vecí SR. Zároveň zdôraznil, že dnešné podujatie zorganizovali dve civilné organizácie, Rákocziho zväz a Pamätný výbor Jánosa Esterházyho a že nešlo o zasadanie Parlamentu Maďarskej republiky.
V reakcii na otázku, či budapeštianska vláda bude iniciovať politickú rehabilitáciu Jánosa Esterházyho, Németh povedal, že vládny kabinet je otvorený tejto otázke, ale rád by sa vyhol tomu, aby spory historikov dostali politický rozmer.
"Nazdávam sa, že musí prejsť ešte istý čas, aby na Slovensku došlo k rehabilitácii Jánosa Esterházyho. Zároveň som však presvedčený, že sa tak skôr alebo neskôr stane," cituje agentúra MTI slová druhého muža maďarskej diplomacie.
Podľa Németha treba zdôrazniť, že "János Esterházy bol takou politickou a intelektuálnou osobnosťou dejín 20. storočia, ktorej boli vždy a za každých okolností vzdialené akékoľvek konfrontačné zámery". Bol maďarským politikom, angažujúcim sa za spoluprácu stredoeurópskych národov aj vtedy, keď ultrapravicový a ultraľavicový extrémizmus ohrozoval samostatnosť a slobodu malých národov strednej Európy, dodal Németh.
Ľudskú veľkosť Jánosa Esterházyho, ktorého príklad prispieva podľa slov Zsolta Németha k zbližovaniu Maďarska a Slovenska, možno -ako podčiarkol - prirovnať ku kvalitám Raoula Wallenberga, švédskeho diplomata, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil život tisíckam maďarských Židov a ktorého tragický osud sa naplnil po zavlečení do bývalého ZSSR.
Nová administratíva USA bude nadstranícka pri vymenúvaní nových veľvyslancov
Washington 11. marca (TASR) - Nová administratíva vo Washingtone prisľúbila, že pokiaľ ide o menovanie nových veľvyslancov, bude konať nadstranícky. Napriek tomu diplomatické posty v Londýne, Ottawe, Dubline a ďalšie sú rezervované pre štedrých darcov a priateľov republikánskej strany.
Milionára a chovateľa ušľachtilých koní Williama S. Farisha prezident George W.Bush nominoval na šéfa diplomatickej misie v Londýne. Do Kanady mieni prezident vyslať guvernéra štátu Massachusetts Paula Cellucciho, ktorý bol prvým guvernérom, ktorý podporil Bushove ambície kandidovať na úrad v Bielom dome. Do Írska by mal odísť za veľvyslanca Richard J. Egan, ktorý daroval republikánom na kampaň vyše 300.000 dolárov.
Všeobecne sa predpokladá, že politickí nominanti obsadia aj miesta veľvyslancov v Ríme, Paríži, Viedni a v ďalších "atraktívnych" hlavných mestách európskych krajín. Spojene štáty majú 164 veľvyslancov a vedúcich diplomatických misií. Asi tretinu obsadzuje prezident ako odmenu za služby pre víťaznú politickú stranu vo voľbách, tento raz republikánsku.
Jedným z posledných politických nominantov bývalej vlády prezidenta Billa Clintona bol veľvyslanec Spojených štátov na Slovensku Carl Spielvogel. Podľa zdrojov z hospodárskej oblasti na Slovensku bol veľmi nápomocný pri nadviazaní mnohých nových kontaktov medzi americkými a slovenskými podnikateľmi.
Po nastúpení administratívy prezidenta Busha, ako všetci politickí nominanti na diplomatických postoch ponúkol svoju rezignáciu. Podľa informovaných kruhov vo Washingtone americké MZV nateraz nerozhodlo, či do Bratislavy vyšle kariérneho diplomata, tak ako to bolo od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Preniklo však medzi novinárske kruhy, že o post šéfa americkej diplomatickej misie sa usilujú dvaja Američania slovenského pôvodu, ktorí hľadajú podporu pre svoje ambície.
Prvým je John J. Karch, okrem iného bývalý pracovník amerických diplomatických služieb, ktorý sa v posledných rokoch veľmi angažoval v lobovani v Kongrese, najmä pokiaľ ide o vstup Slovenska do Severoatlantickej aliancie. Karchove zásluhy v tomto smere Slovensko ocenilo udelením vyznamenania Radu Bieleho dvojkríža druhého stupňa. Druhým podľa tých istých zdrojov, ktoré nechcú byť menované je Vincent Obšitník, ktorého predkovia pochádzajú z východného Slovenska. John Karch svoje ambície v rozhovore pre agentúru TASR nepoprel, ale Vincent Obšitník ich odmietol komentovať.