Bratislava 8. novembra (TASR) - Záverečný protokol Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) z kontroly urobenej na Očnej klinike v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici je v platnosti, aj keď nie je podpísaný. Vyplýva to podľa slov vedúceho odboru zdravotného poistenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne Františka Valaška zo zákona 10/1996 o kontrole v štátnej správe. Reagoval tak na vyjadrenie ministra Kováča, že MZ SR nemá doteraz protokol podpísaný riaditeľom dotknutej nemocnice a prednostom Očnej kliniky. Kontrolu urobilo MZ SR kvôli podozreniu, že pri implantovaní vnútroočných šošoviek došlo k nezákonnému experimentu na pacientoch.
Podľa Valaška, keby sa malo uplatňovať tvrdenie ministra, že "ak niekto nepodpíše nejaký protokol, tak nie je platný a treba čakať na jeho podpísanie dotknutými osobami", potom by sa na Slovensku žiadna kontrola nekonala a akúkoľvek kontrolu by bolo aj zbytočné robiť." Upozornil, že "rezortná kontrola našla oveľa viac zistení ako našli pracovníci VšZP."
Na dnešnej tlačovej besede uviedol, že čiastkový protokol (ČP) bol prerokovaný a podpísaný námestníčkami riaditeľa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, prednosta Očnej kliniky Milan Izák poslal k nemu písomne svoje pripomienky. ČP je však súčasťou záverečného protokolu Ministerstva zdravotníctva SR. Na jeho prerokovaní sa zúčastnili pracovníci banskobystrickej nemocnice, vrátane prednostu Izáka. Dnes sa hovorí, že protokol údajne neprerokovali preto, lebo pracovníci nemocnice podali podnet na Úrad vlády SR, v ktorom žiadajú neuznať výsledky kontroly z formálnych dôvodov.
Podľa uvedeného zákona v paragrafe 13, odsek 7 sa uvádza: "Kontrola je skončená v deň prerokovania protokolu alebo podpísania záznamu. Protokol sa považuje za prerokovaný aj vtedy, ak vedúci kontrolovaného subjektu, prípadne niektorý z jeho zodpovedných zamestnancov sa s ním odmietne oboznámiť, písomne sa k nemu vyjadriť alebo podpísať zápisnicu o prerokovaní protokolu. Túto skutočnosť potom treba uviesť v zápisnici o prerokovaní protokolu."
*za som