Jasenov/Sobrance 20. mája (TASR) - Vyše 330 obyvateľov obce Jasenov v Sobraneckom okrese, ktorú presne pred rokom postihlo stredne silné zemetrasenie, sa pomaly spamätáva zo šoku a rekonštruuje otrasmi poškodené majetky. Otrasy vtedy poškodili takmer 90 percent zo 134 rodinných domov.
Pri každom hrmení, či väčšom rachote sa však dedinčania obávajú, či sa hrôza, ktorá si našťastie vyžiadala iba materiálne škody, nevracia naspäť. "Škody je ťažko vyčísliť, len na nepoistených domoch bola škoda okolo 800 tisíc, z tohto nám dal premiér na materiál a odborné práce okolo 435 tisíc korún," uviedol dnes pre TASR starosta obce Michal Šabák. Nepoistených domov bolo podľa jeho slov dvanásť. Najčastejšie na nich vznikli trhliny v múroch, boli pozhadzované komíny, popraskané omietky, na niektorých domoch bola mierne porušená statika. Rekonštrukčné práce na domoch sú podľa starostu dnes ukončené zhruba na 95 percent.
V Jasenove sa pracuje aj na obnove takmer 200 rokov starého gréckokatolíckeho kostola, ktorý bol zemetrasením najviac poškodený. "Celkové náklady na opravu sa viac-menej vyšplhajú až do dvoch miliónov korún, či to bude konečná suma, ťažko povedať," konštatoval tamojší farár Matúš Marcin.
Podľa jeho slov na rekonštrukcii kostola doposiaľ preinvestovali asi pol milióna korún. Len oprava narušenej statiky presiahne milión korún. Ďalej je potrebná nová omietka, strecha za vyše pol milióna, maľba a podobne. "Na obnovu kostola prispel aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda čiastkou 500 tisíc korún, zbierka medzi veriacimi zo 400 farností predstavuje asi 350 tisíc a časťou prispeli aj rodáci žijúci v Kanade a Amerike," spresnil farár. Doplnil, že statika by mala byť hotová pravdepodobne do Vianoc, na budúci rok budú v oprave chrámu pokračovať.
Stredne silné zemetrasenie sa v Jasenove v uvedený deň zopakovalo trikrát. V ďalších dvoch týždňoch zaznamenali v obci ešte viaceré otrasy. Tie sa podľa starostu zopakovali už aj v tomto roku, boli však nepomerne slabšie.