Išlo o novelu zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde, ktorú pripravil poslanec za KDH Vladimír Palko a novelu Trestného zákona pripravenú poslancom Tomášom Galbavým z klubu SDK.
Legislatívna iniciatíva kresťanských demokratov otvárala problematiku reštitúcií v prípade pozemkov na území dnešného vojenského výcvikového priestoru Javorina. Prezentovalo sa 102 poslancov, za prijatie zmien bolo 45, proti hlasovalo 10, hlasovania sa zdržalo 30 a 17 členov parlamentu nehlasovalo.
Hlasovanie o návrhu poslanca Tomáša Galbavého, ktorý bol autorom zámeru, aby nebolo možné nikoho trestať za hanobenie štátu a jeho predstaviteľov, prinieslo v parlamente rovnaký pomer hlasov za a proti. Prezentovalo sa 110 poslancov, za prijatie novely zákona bolo 55, proti hlasovali štyria, hlasovania sa zdržalo 45 poslancov a 6 nehlasovalo. Keďže návrh nezískal jeden potrebný hlas navyše, nebol prijatý.
Tesný výsledok hlasovania bol aj v prípade druhej zmeny Trestného zákona, kde sa za trestný čin bude považovať verejné prejavovanie sympatií k fašizmu a iným podobným hnutiam, ale aj verejné popieranie, schvaľovanie a snaha o ospravedlnenie zločinov fašizmu. Trestná sadzba sa ukladá v rozmedzí šesť mesiacov až tri roky. Na hlasovaní sa zúčastnilo 105 poslancov, za sa vyslovilo 56, proti bol jeden, hlasovania sa zdržalo 36 zákonodarcov a 12 nehlasovalo vôbec.
Záverečné hlasovanie o celej skupine siedmich ekonomických zákonov poslanci Národnej rady (NR) SR presunuli na piatok predpoludním. Ako povedal počas rozpravy o týchto právnych normách predseda poslaneckej snemovne Jozef Migaš, v prípade, že sa neukončí schvaľovanie spomenutých zákonov v piatok, čo je záverečný deň 52. schôdze, zvolá jej pokračovanie na utorok budúci týždeň.
Členovia parlamentu dnes diskutovali o novelách zákonov o daniach z príjmov, správe daní a poplatkov a ochrane vkladov. Rozpravu poslanci otvorili aj k novému zákonu o cenných papieroch a investičných službách. O týchto návrhoch zákonov budú rokovať aj poslanecké kluby, aby si objasnili stanoviská najmä k pozmeňujúcim návrhom podaným počas rozpravy v druhom čítaní.
Najrozsiahlejšiu diskusiu vyvolala novela zákon o daniach z príjmov, ktorá sa dotýka zníženia daňového zaťaženia právnických aj fyzických osôb od budúceho roka. Okrem spoločnej správy dali poslanci k tejto novele 18 pozmeňovacích návrhov. Ministerka financií Brigita Schmögnerová protestovala predovšetkým voči návrhom poslanca Petra Tatára, ktorý chce výraznejšie zníženie sadzieb dane, ako je uvedené vo vládnom návrhu a aj v spoločnej správe výborov. Podľa ministerky by to ohrozilo plnenie štátneho rozpočtu a makroekonomickú stabilitu.
Július Brocka navrhol zvýšiť odpočítateľnú položku na nezaopatrené dieťa zo 16 800 Sk na 22 800 Sk a oslobodenie od dane príjmu z predaja bytu. Návrhom Vladimíra Maňku by sa mala zaviesť kontrola používania stravných poukážok a zamedziť ich zneužívaniu.
Navrhované znenie nového zákona o cenných papieroch a investičných službách má množstvo oponentov medzi odbornou verejnosťou. Prejavilo sa to v doterajšej parlamentnej rozprave. Hoci zámerom rezortu financií je prostredie kapitálového trhu ozdraviť, jeho inštitucionálne subjekty sa obávajú kolapsu trhu. Novelou zákona o ochrane vkladov by mali vkladatelia od 1. decembra tohto roka získať len 90-percentnú náhradu svojich nedostupných vkladov v skrachovaných bankách, a to do výšky 30-násobku priemernej mesačnej mzdy.
Po sérii ekonomických zákonov komentovaných ministerkou Brigitou Schmögnerovou prišiel na rad návrh zákona, ktorý mal podľa presvedčenia jeho autora Jozefa Kalmana stmeliť zákonodarcov na záchranu jediného profesionálneho telesa v oblasti folklóru - Slovenského ľudovoumeleckého kolektívu (SĽUK). Na základe skúseností z aplikačnej praxe pripravil rezort obrany novelu zákona o peňažných náležitostiach vojakov. V parlamente túto právnu normu obhajoval v mene vládneho kabinetu vicepremiér Ľubomír Fogaš. Vicepremiér Fogaš uvádzal v druhom čítaní aj návrh novely zákona o ochranných známkach. Ide o jej novú definíciu, ktorá je kompatibilná s právom EÚ, ale aj napríklad o riešenie problematiky zámen ochranných známok aj prostredníctvom námietkového konania na podnet niektorej zo zúčastnených strán. Spresňuje sa aj procedúra zápisu ochrannej známky do registra a precizuje inštitút jej ochrany.
Bez veľkej diskusie prešiel časťou druhého čítania návrh novely zákona o verejnom obstarávaní a zákona o štátnej štatistike, ktoré uvádzal vicepremiér Ivan Mikloš. Minister Ľubomír Harach uviedol novelu zákona o štátnom fonde likvidácie jadrovoenergetických zariadení a novelu banského zákona.
Poslanci stihli v rýchlom tempe prerokovať pred prerušením schôdze iba návrh vládneho kabinetu obsahujúci zoznam zdravotníckych zariadení zahrnutých alebo vylúčených z druhej etapy privatizácie. Privatizovaných by malo byť 136 zariadení rezortu.
Rokovanie v NR SR bude v piatok pokračovať.