Bratislava 8. novembra (TASR) Porovnať legislatívu v štyroch višegrádskych krajinách je cieľom konferencie venovanej reprodukčnému zdraviu a reprodukčnému právu, ktorá sa začala dnes v Bratislave.
Jej účastníci sa počas dvoch dní oboznámia s medzinárodnými dokumentmi podpísanými vládami krajín V 4 a ich implementáciou, s ľudskými, etickými a sociálnymi dôsledkami reprodukcie. Priestor dostanú aj mimovládne a neziskové organizácie na prezentovanie svojich aktivít v oblasti ženských a reprodukčných práv.
Na konferencii riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) v SR Darina Sedláková pripomenula, že SZO vychádza v stratégii z dokumentu OSN prijatého pri príležitosti piateho výročia populačnej konferencie v Káhire. Konštatuje sa v ňom, že v krajinách, kde nie je vykonanie umelého prerušenia tehotenstva proti zákonu, má byť vykonané bezpečne. Členské štáty SZO v Európe sa podpisom dokumentu zaviazali že budú podporovať výcvik profesionálov, aby boli schopní zabezpečiť pre ženy odborné vykonanie tohto zákroku. Poukázala na to, že v záveroch konferencie konanej v Káhire sa okrem iného uvádza, že potraty sú najvážnejším problémom verejného zdravotníctva a zabezpečenie legálnych, bezpečných služieb nezvyšuje počet potratov a nespôsobuje ani pokles pôrodnosti. Dôležité sú aspekty ľudsko-právne, konštatovala.